Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy
Fot. Henrik Heitmann

Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy

1 grudnia 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Dzisiejszego wieczoru zapowiada się na nie lada ucztę dla każdego, kto lubi oglądać nocne niebo. Zwiększona aktywność słoneczna może sprawić, że z niemal całego terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną. Kiedy i gdzie będzie można ją zobaczyć?

Wielki rozbłysk zmierza w stronę Ziemi

Jak zwraca uwagę serwis GeekWeek, zmierzający w stronę Ziemi rozbłysk słoneczny Kanibal ma szansę wywołać burzę magnetyczną kategorii G3 . Rozbłysk zaliczany jest do najsilniejszych, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, a jego skutki będzie można zaobserwować na Ziemi już dziś, wczesnym wieczorem.

Sprzyjające warunki mogą doprowadzić do tego, że zjawisko zorzy polarnej będzie można zaobserwować niekiedy nawet w południowej części Polski. Co prawda należy uwzględnić jeszcze wpływ wiatru słonecznego, który może zniwelować efekt, jednak na razie warunki są oceniane jako sprzyjające.

Jak obserwować zorzę polarną w Polsce? Przydatne aplikacje dla każdego

Obserwację może utrudnić pogoda

Oczywiście utrudnieniem może być jeszcze jeden czynnik, tym razem stricte ziemski. Chodzi rzecz jasna o zachmurzenie. Według prognoz Skyradar nad większością kraju będą się dziś niestety unosić chmury , a południowa połowa kraju w zasadzie będzie nimi całkowicie pokryta.

Duże zachmurzenie prognozowane jest także na Wybrzeżu, niemniej w niektórych częściach Polski, m.in. w północnej Wielkopolsce, w kujawsko-pomorskim oraz podlaskim chmur ma być niewiele i właśnie tam szczególnie warto spojrzeć w górę już za kilka godzin.

Jak oglądać zorzę?

Aurora borealis, jeśli dopisze pogoda, a wiatr słoneczny będzie miał odpowiednie parametry, będzie możliwa do zaobserwowania oczywiście nad północnym horyzontem . By zobaczyć zorzę, warto oddalić się od miast zanieczyszczających nocne niebo światłem. W tej chwili trudno przewidzieć dokładną godzinę występowania zorzy, rozwój sytuacji można śledzić m.in. na stronie spaceweatherlive.com.

Źródło GeekWeek.pl / Skyradar

NASA opublikowała nową aplikację. To gratka dla każdego amatora patrzenia w niebo
Zaobserwowano drugi najpotężniejszy promień kosmiczny w historii. „To może być nowa fizyka”
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech