Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > NASA opublikowała nową aplikację. To gratka dla każdego amatora patrzenia w niebo
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.11.2023 22:06

NASA opublikowała nową aplikację. To gratka dla każdego amatora patrzenia w niebo

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Fot. NASA Johnson na licencji CC BY-NC-ND 2.0 Deed

Dobre wieści dla wszystkich obserwatorów nieba, ale nie tylko. NASA opublikowała nową aplikację mobilną, dzięki której każdy, z dowolnego miejsca na świecie, może śledzić to, co dzieje się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Aplikacja NASA do śledzenia ISS

Aplikacja jest dostępna na smartfony z Androidem i iOS-em, można ją już znaleźć w oficjalnych sklepach z oprogramowaniem. NASA nazwała program Spot the Station, co w dużej mierze opisuje jej główną funkcjonalność – pozwala on na bieżąco obserwować położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Aby rozpocząć obserwację, nie jest konieczne zakładanie konta. Wystarczy wprowadzić swoją lokalizację. Można tego dokonać ręcznie lub za pomocą modułu GPS wbudowanego w smartfon. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji można także zdecydować, czy ma ona wysyłać powiadomienie, gdy ISS będzie znajdować się nad miejscem, w którym przebywamy.

Próbka sprzed 51 lat zdumiała naukowców. Księżyc jest znacznie starszy niż sądziliśmy

Jak korzystać ze Spot the Station?

W widoku głównym wyświetlany jest trójwymiarowy, interaktywny model Ziemi, na którym zaznaczona została trasa przelotu i lokalizacje zarówno użytkownika, jak i ISS. Powyżej znajdują się liczniki – pierwszy z nich wskazuje dzień, w którym stacje znajdzie się nad wskazaną lokalizacją, drugi odlicza ten moment z dokładnością do sekund. Poniżej widać odwzorowanie globu w 2D.

photo_2023-11-04_21-31-36.jpg

Gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie się zbliżać, warto przejść do trybu drugiego, który wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość. Program uzyskuje dostęp do podglądu z kamer telefonu i wskazuje dokładne położenie ISS na niebie. Wystarczy skierować smartfon w odpowiednią stronę, by ten wskazał nam, gdzie na prawdziwym niebie znajduje się stacja.

photo_2023-11-04_21-31-32.jpg

Ponadto aplikacja zawiera moduł pozwalający poznać najnowsze informacje na temat tego, co dzieje się na ISS oraz inne materiały dostarczane przez NASA.

O Spot the Station

Aplikacja jest dostępna całkowicie bezpłatnie i choć jest dość nieskomplikowana, to idealnie nadaje się do obserwacji ISS. Pewnym mankamentem może być brak polskiej wersji językowej, choć nie stanowi to większego problemu w użytkowaniu. Część użytkowników zgłasza problemy ze stabilnością działania aplikacji, jednak podczas testów nie napotkaliśmy żadnych problemów.