Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej
Fot. Unsplash/S. Widua

Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

28 marca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

W 2004 r. dokonano odkrycia asteroidy Apophis i od razu zakwalifikowano ją do tzw. grupy PHA – potencjalnie niebezpiecznych planetoid, które zagrażają Ziemi. Najnowsze badania rzucają na prawdopodobieństwo zderzenia nowe światło.

Apophis – najgroźniejsza z asteroid

Jak informuje tvn24.pl, nowe badania naukowców z Kanady świadczą wbrew wcześniejszym ocenom ryzyka. Prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię oceniono na zero. Do takich wniosków doprowadziły badania nad setkami tysięcy innych ciał.

Pierwotnie obawiano się, że prawdopodobieństwo zderzenia się Apophis z Ziemią wynosi ok. 1 do 300, jednak późniejsze prognozy były znacznie bardziej pesymistyczne. Ryzyko oceniano na 1 do 233, a następnie do 1 do 62. Jeszcze w 2004 r. na bazie 176 obserwacji ustalono prawdopodobieństwo kolizji na… 1 do 37 .

Rekordowa burza słoneczna. Możliwe problemy z sieciami elektrycznymi

Apophis jednak ominie Ziemię

Skąd więc takie rozbieżności pomiędzy dotychczasowymi ustaleniami a najnowszymi badaniami? Dokonano komputerowej analizy trajektorii wszystkich znanych asteroid, a następnie dokonano symulacji. Ta dała podstawy, by stwierdzić, że Apophis nigdy nie zbliży się do Ziemi na tyle, by stanowić zagrożenie.

Nie oznacza to jednak, że dla astronomów Apophis, efektownie nazwany na cześć egipskiego boga destrukcji i ciemności, przestała być obiektem zainteresowani astronomów . Wręcz przeciwnie, ze względu bliskość jej trajektorii nadal będzie pod obserwacją.

Naukowcy zabrali głos na temat słynnej asteroidy

Apophis była jednym z pierwszych odkrytych asteroid , co do których zapanowało przekonanie, że będzie stanowić egzystencjalne zagrożenie dla życia na Ziemi . Oszacowano, że do zderzenia może dojść już w 2029 r. Dziś wiemy jednak, że prognozy sprzed 20 lat okazały się przed wczesne i kolejny koniec świata trzeba odwołać.

Źródło: tvn24.pl

Księżyc będzie cmentarzem? Ruszyła kosmiczna misja
Nie ma już naturalnej nocy nad Polską? Zanieczyszczenie światłem coraz większe
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech