Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Pył saharyjski znów nad Polską. Słupki rtęci skoczą w górę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 05.04.2024 19:38

Pył saharyjski znów nad Polską. Słupki rtęci skoczą w górę

pył saharyjski
Fot. Wikimedia/Michał Gąsior (CC BY-SA 4.0)

W ciągu najbliższych dni znów będziemy mieli w Polsce do czynienia ze zjawiskiem pyłu saharyjskiego, zwanego także kalimą. Co prawda nie będzie to tak intensywne, jak w Wielkanoc, niemniej niebo może zabarwić się na pomarańczowo. Słupki rtęci podskoczą zaś w górę.

Pył saharyjski znów nad Polską

W ciągu najbliższych dni zapowiadana jest duża zmiana warunków pogodowych. Już po weekendzie temperatury sięgną niemal 30 stopni Celsjusza, co będzie skutkiem napływu powietrza zwrotnikowego.

Wraz z nim, za sprawą burz piaskowych oraz relatywnie niewielkich opadów w południowej części Europy, do Polski trafi najpewniej pył saharyjski (kalima). Według IMGW zjawisko będzie dostrzegalne od niedzieli 7 kwietnia do - maksymalnie - czwartku 11 kwietnia.

Kiedy całkowite zaćmienie Słońca? Zdarza się raz na setki lat

Skąd się bierze pył saharyjski?

Pył saharyjski pokrywa pustynię i wnosi się wysoko w powietrze przede wszystkim za sprawą burz piaskowych. Aby docierać znad północy kontynentu afrykańskiego nad Europę, potrzebny jest napływ powietrza zwrotnikowego oraz niska wilgotność. O ile zjawisko jest częste na południu kontynentu, trafia także do jego zachodniej i środkowej części, w tym Polski.

Kalima widzimy gołym okiem - niebo jest delikatnie zabarwione na pomarańczowo, co widać zwłaszcza przy obserwacjach z dużej wysokości. Na części powierzchni osadza się także charakterystyczny osad.

Wpływ pyłu saharyjskiego na zdrowie

Pył saharyjski nie jest neutralny dla zdrowia. Jak wskazuje Ewelina Sochacka, doktor nauk biologicznych, może on podrażniać układ oddechowy, zwłaszcza jego górną część, co odczuwać mogą zwłaszcza osoby cierpiące na astmę oskrzelową. Gdy pył znajdzie się nad Polską, może u nich występować kaszel, duszności czy podrażnienie gardła.

Ponadto pył może nieść ze sobą mikroorganizmy, z których część może być chorobotwórcza i doprowadzać do infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet zapalenia płuc. Osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych zaleca się zamknięcie okien oraz zakładanie masek ochronny z filtrem. Wszystkim odradza się z kolei aktywność na świeżym powietrzu, a zaleca często picie wody, przemywanie przewodów nosowych oraz zmianę odzieży po powrocie do domu.

Źródło: IMGW/doz.pl/dw.com

Tagi: zdrowie