Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Były minister cyfryzacji: „firma Newag potraktowała cyberbronią swoich własnych klientów”
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.12.2023 15:26

Były minister cyfryzacji: „firma Newag potraktowała cyberbronią swoich własnych klientów”

Janusz Cieszyński
Fot. Piotr Molecki/East News

Informacja o tym, że firma Newag umyślnie unieruchamiała swoje pociągi Impuls znajduje kolejne potwierdzenia. W sprawie wypowiedział się Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji, który przyznał, że sprawa jest mu znana od maja.

Sprawa tajemniczych awarii pociągów Impuls

Przypomnijmy już, że w wyniku analizy hakerów z grupy Dragon Sector ujawniono, że oprogramowanie pociągu Newag Impuls zawierało funkcje, które doprowadzały do „awarii” pojazdu w określonych warunkach. Mimo że nic nie wskazywało, by któryś z systemów był uszkodzony, pociągów Impuls nie udawało się ruszyć z miejsca.

Do rzekomych awarii dochodziło najczęściej w zakładach firmy SPS, która wygrała przetarg na serwis Impulsów, pozbawiając tym samym znacznych środków Newag. W oprogramowaniu znaleziono kod, który unieruchamiał pociągi, gdy te znajdowały się w zakładach SPS lub gdy zbliżał się termin ich serwisowania.

Tajemnicze awarie polskich pociągów. O sabotaż podejrzewany producent

Cieszyński: „wiedzieliśmy i działania zostały podjęte”

Pojawiły się podejrzenia, że to producent pociągów sabotował ich działanie, doprowadzając do odwołania połączeń i zmiany rozkładów jazd takich spółek kolejowych, jak PolRegio czy Koleje Dolnośląskie. Miało to przekonać spółki kolejowe, że SCS nie potrafi serwisować ich pociągów, przez co usługi powinny być realizowane przez producenta.

Newag wszystkiemu zaprzeczył, a szef firmy opryskliwie odpowiadał na pytania dziennikarzy, jednak teraz światło dzienne ujrzały nowe fakty. Jak ustalił Onet, o podejrzeniach wysuwanych wobec Newag Janusz Cieszyński, ówczesny Minister Cyfryzacji, Urząd Transportu oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne wiedzieli już w maju. Potwierdził to sam Cieszyński:

Wówczas odbyło się jedno z posiedzeń zespołu CERT, na którym pojawił się jeden z panów z zespołu Dragon Sector i przedstawił nam kulisy ich prac. Tym samym informację o tym, że wobec firmy Newag są takie podejrzenia, miał już wówczas rząd oraz wszystkie polskie służby policyjne i specjalne. Szefowie tych służb są bowiem członkami zespołu CERT.

Jednocześnie Janusz Cieszyński poinformował, że ze względów bezpieczeństwa nie może podzielić się z mediami ustaleniami, jakie zapadły podczas spotkania CERT.

Newag zapowiada pozwy i traci

Oskarżeniom niezmiennie zaprzecza Newag, a także jego główny udziałowiec Zbigniew Jakubas. W rozmowie z Business Insider Polska uznał on ustalenia hakerów z Dragon Sector jako atak na spółkę oraz osobiście na niego, dziennikarzy oskarżył o nierzetelność oraz poinformował, że złoży zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa i pozwy.

Od momentu publikacji doniesień o możliwości umyślnego unieruchamiania pociągów przez Newag, wartość akcji spółki spadła o 17 proc.

Źródło: Onet