Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > ChatGPT zyskuje pamięć. Będziemy mogli nauczyć model wspomnień
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.02.2024 19:24

ChatGPT zyskuje pamięć. Będziemy mogli nauczyć model wspomnień

sam altman
Fot. Brian Ach/Getty Images for TechCrunch na licencji CC BY 2.0 DEED

Tempo rozwoju ChatGPT w ostatnich miesiącach nieco osłabło, a jego twórcy zdawali się skupiać na problemie „lenistwa” swojego dużego modelu językowego. Teraz się to zmienia i zapowiedzieli oni nowe możliwości ChatGPT, które wzbogaci się o spersonalizowaną per użytkownik pamięć o wcześniejszych rozmów.

Zapamiętywanie trafia do ChatGPT

Pamięci tej nie należy traktować w sensie stricte technicznym, jako dostęp do pamięci operacyjnej czy masowej, lecz o funkcję samego LLM-a, który po prostu będzie zapisywał konkretne informacje pochodzące z pojedynczych konwersacji. Dotąd bowiem każda nowa rozmowa rozpoczynała nową interakcje, a choć można było przejrzeć historyczne konwersacje, to nie miały one wpływu na najnowszą.

To się ma jednak wkrótce zmienić. Na razie testowana na wąskiej grupie użytkowników z darmowymi i płatnymi kontami nowość ma jednak być w całości kontrolowana przez samych użytkowników, co podkreśla OpenAI najpewniej w obawie przed naruszeniami prywatności konwersacji.

Google wprowadza zmiany w swoim AI. Oto Gemini

Kontrola po stronie użytkownika

Przede wszystkim funkcje związane z pamięcią ChatGPT należy samodzielnie włączyć w ustawieniach aplikacji. Dostępny będzie tam przełącznik „Wspomnienia” i jest to nazwa, która lepiej oddaje charakter i zastosowania nowych możliwości ChatGPT, niż mówienie, że zyskała ona pamięć. To bowiem od użytkowników będzie zależeć to, co model będzie zapamiętywał.

Zarówno zapamiętywanie konkretnych fraz, jak i ich zapominanie będzie działać na specjalne życzenie użytkownika, po wydaniu przez niego konkretnych poleceń. Ponadto zarządzanie zapamiętywanymi frazami odbywa się w ustawianiach ChatGPT.

Wspomnienia ChatGPT w praktyce

W praktyce obsługa wspomnień w ChatGPT sprowadza się do wydania polecenia, aby model poprawnie interpretował pewne skróty myślowe pomiędzy konwersacjami. Na przykład gdy opowiemy mu o swojej pracy i każemy zapamiętać tę informację, przy następnej rozmowie będzie on już dysponował niezbędnym zestawem wiadomości i przetwarzał je bez konieczności dodatkowych objaśnień przez użytkownika.

Nietrudno sobie wyobrazić, że przy odpowiednim zarządzaniu wspomnieniami ChatGPT będzie można utworzyć system definicji, które znacznie przyśpiesza pracę z modelem – zaprezentowane nowości mają potencjał, by zarówno skrócić kolejne prompty, jak i ograniczyć ich liczbę.