Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Niedługo startuje metrorower, dostępny również bezpłatnie
Paula Drechsler
Paula Drechsler 02.11.2023 22:39

Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było. Niedługo startuje metrorower, dostępny również bezpłatnie

rower
Nextbike/mat. prasowe

Już niedługo ruszy największy w Polsce i trzeci w Europie system rowerów publicznych wyjątkowego rodzaju. Łącznie zostanie uruchomionych ponad 900 stacji dla tych sprzętów. Będzie można korzystać również bezpłatnie.

Największy w Polsce system tego typu

Trzeci w Europie i największy w Polsce system rowerów publicznych ma wystartować już niedługo, bo wczesną wiosną 2024 r. Jak wynika z komunikatu prasowego, łącznie w 31 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii uruchomionych zostanie ponad 900 stacji rowerowych i 7000 rowerów 4 generacji. Lżejsze i jak podkreśla firma “bardziej dynamiczne” rowery SmartBike 2.0 zastąpią poprzednią generację sprzętów dostępnych obecnie w systemach rowerowych na Śląsku, podaje PAP. Wykonawcą systemu jest dobrze znana Polakom Grupa Nextbike. Od podpisania umowy do uruchomienia założenia firma ma 4 miesiące.

- Nasze Metrorowery będą częścią ogromnego systemu transportowego GZM. Metroroweru nie traktujemy jako pojazdu jedynie rekreacyjnego, chociaż i w tej roli sprawdzi się doskonale. To równoprawny element zrównoważonego transportu miejskiego, obok tramwaju, autobusu i trolejbusu. Jak przystało na pierwszą w Polsce metropolię, budujemy pierwszy tak duży i zaawansowany technologicznie system transportu miejskiego respektujący wyzwania i potrzeby mieszkańców współczesnych miast - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Apple w tarapatach, klienci szykują pozew zbiorowy. Chodzi o odszkodowanie w wysokości nawet 2 miliardów

Metrorower dla użytkowników także z opcją za darmo

Metrorower jako element Transportu GZM pojawi się również w taryfie Transport GZM, a to oznacza duże udogodnienia dla osób korzystających z sieci połączeń w ramach tej opcji. To, jak podkreśla PAP, na razie jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce. Każdy pasażer korzystający z biletu okresowego będzie mógł dodatkowo bezpłatnie korzystać z tego udogodnienia, na ten mowa jest o takiej możliwości przez 30 minut dziennie.

- Metrorower to idealne rozwiązanie na tak zwaną >>ostatnią milę<< - mówi przytaczany przez PAP Marcin Dworak, pełnomocnik GZM ds. nowej mobilności. - Rower może dowieźć nas do przystanku lub miejsca, do którego nie możemy, nie chcemy lub nie mamy czasu dojść pieszo. Jeden wspólny system to też koniec udręki, z tym że rower wypożyczony w jednej gminie nie mógł być zwrócony w kolejnej choć te granice dla podróżujących bywają niezauważalne - dodaje.

Polak potrafi - wyjątkowy system wynikiem zaawansowanej współpracy

W systemie będzie dokładnie 7000 rowerów i 924 stacji, informuje firma Nextbike w komunikacie prasowym. Technicznie będą to rowery IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS, wyjaśniają zaangażowane w proces osoby. Oznacza to też, że nie będzie potrzeby przypinania jednośladów do stojaków, będzie można wypożyczać i oddawać rowery na stacji bez dodatkowych czynności.

- Nasze przedsięwzięcie jest znaczącym krokiem w kierunku przyszłości transportu miejskiego, z zobowiązaniem do co najmniej 5 lat pionierskiego projektu na obszarze 31 gmin Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Nowe, zaawansowane technologicznie rowery 4. generacji i nowa aplikacja Metrorower z chatbotami i livechatem do lepszej obsługi naszych użytkowników, to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie możemy się doczekać tego wyzwania. Mamy wspaniały doświadczony zespół, nasze wyjątkowe wieloletnie doświadczenie i know-how z ponad 150 projektów na terenie Polski w ciągu ostatnich 12 lat i zaawansowane technologie umożliwiające zarządzenie oparte na analizie danych. Dzięki synergii pomiędzy Nextbike i Metropolią jesteśmy przekonani, że nasze skoncentrowane wysiłki na polu innowacji przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców, oferując im nowoczesne, ekologiczne i wygodne rozwiązania transportowe, kolejny element Smart City na terenie GZM - powiedział Tomasz Wojtkiewicz, CEO Nextbike w komunikacie dla PAP MediaRoom.