Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Google Doodle zachwyca. Niewielu zwraca na nie uwagę
Fot. screen Google

Google Doodle zachwyca. Niewielu zwraca na nie uwagę

26 maja 2024
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Wyszukiwarka Google przechodzi aktualnie być może największą zmianę w swojej historii. Obok list wyników zaczyna prezentować rezultaty działania dużych modeli językowych, przez wielu nazywanych sztuczną inteligencją. Nowa era to dobra okazja, by pochylić się nad mniej oczywistymi aspektami działania Google. Jednym z nich jest niezauważane przez wielu Google Doodle.

Ćwierć wieku z Google

W zeszłym roku Google obchodziło 25. urodziny. Wyszukiwarka ma taki status i tak głęboko zakorzeniła się w codzienności, że na ogół zdaje się dużo starsza. Do wyników wyszukiwania przez lata prezentowanym dzięki zróżnicowanym mechanizmom pozycjonowania, botom, a ostatnio w dużej mierze pieniądzom dochodzi nowość - sztuczna inteligencja.

Google chce, by użytkownicy otrzymywali wyniki bezpośrednio w wyszukiwarce, bez konieczności opuszczania jej, przechodzenia na docelowe witryny. SI Google o nazwie Gemini przetwarza wyniki i generuje ich podsumowania, co już przynosi komiczne rezultaty.

Niewrażliwa na niuanse i humor sztuczna inteligencja w ostatnich dniach zalecała np. osobom poszukującym przepisu na pizzę dodawanie do niej kleju. Był to skutek żartu wykorzystanego na jednej ze stron. Żartu oczywistego dla człowieka, lecz nieuchwytnego dla Gemini, która bezrefleksyjnie przekazała go dalej.

Problem z kasami samoobsługowymi w sklepach. Brak "poszanowania praw"

Czym jest Google Doodle?

Jedną z narosłych przez ponad 25 lat tradycji jest Google Doodle (ang. doodle - bazgroły). To okazjonalne obrazki, jakie przygotowują graficy korporacji lub artyści w celu uczczenia bieżących okazji. Najczęściej są to święta, ale też ważne wydarzenia, także imprezy sportowe. W ten sposób Google zwraca uwagę internautów na konkretną kwestię.

Zobacz: Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krok

Często Doodle mają cel edukacyjny, np. przybliżają wybitne postaci w rocznicę ich narodzin czy przypominają o ważnych kwestiach społecznych. Często są jednak czysto rozrywkowe - stanowią minigrę, która ma zabawić kilka minut wytchnienia od wyszukiwania. Tylko tyle i aż tyle - Google są widoczne zazwyczaj tylko przez jeden dzień i nie mają wpływu na to jak działa wyszukiwarka.

Pierwsze Google Doodle

Również pierwotne zastosowanie Doodle było bardzo prozaiczne. Po raz pierwszy właściwe logo wyszukiwarki zostało zastąpione zmodyfikowanym, gdy dwaj założyciele Google, Larry Page i Siergiej Brin, planowali urlop na festiwalu Burning Man w 1998 r. Aby pracownicy Google, wówczas niewielkiej firmy, nie zapomnieli o nieobecności kierownictwa, do klasycznego napisu “Google” zostało dodane logo imprezy.

google-doodle-archiwum.jpg
Archiwalne przykłądy Google Doodle. Fot. screen Google
Znajdziesz telefon, nawet jest wyłączony. Nowa funkcja już w Polsce
SI Google podsłucha nasze rozmowy i ostrzeże przed oszustami
Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla Tech.BiznesINFO. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech