Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Google już jutro zacznie usuwać konta. To ostatnia chwila, by zachować dane
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.11.2023 21:11

Google już jutro zacznie usuwać konta. To ostatnia chwila, by zachować dane

Gmail
Fot. Stephen Phillips / Hostreviews.co.uk /Unsplash

Zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem Google już jutro rozpocznie proces porządkowania jednej ze swoich największych i najważniejszych usług. Dostęp do swoich danych mogą utracić miliony użytkowników, którzy wcześniej się przed tym nie zabezpieczyli. Na szczęście jest jeszcze czas na podjęcie kroków.

Wielkie porządki w Google

W życie wchodzi polityka Google, która ma ułatwić korporacji oczyszczenie usługi Gmail z nieaktywnych skrzynek. To ogromne przedsięwzięcie – szacuje się, że konto na Gmailu ma dziś nawet 2 mld użytkowników. Nie jest to zresztą kwestia jedynie odzyskania zasobów, ale też bezpieczeństwa – starsze i od dłuższego czasu nieaktywne adresy mogły być wykorzystywane do oszustw lub dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Google podjęło decyzję, by od jutra zacząć usuwać wszystkie konta na Gmailu, które pozostają nieaktywne przynajmniej od dwóch lat. Nieaktywność oznacza w tym przypadku, że nikt się na nie nie logował – otrzymywanie na dany adres korespondencji nie uchroni skrzynki przed usunięciem. Proces porządkowania Gmaila będzie przebiegał etapami i rozpoczęcie działań już jutro nie oznacza jeszcze, że wszystkie starsze skrzynki znikną w tym samym momencie.

Użytkownicy Google Chrome zaatakowani – oto, co należy zrobić

Google usunie także powiązane usługi

Mimo to nie warto czekać i już teraz zabezpieczyć dostęp do swojego starszego konta. Google nie będzie bowiem brało pod uwagę, czy skrzynka jest pusta, czy też zawiera ogrom wartościowych danych. Co prawda korporacja rozsyłała korespondencję, w której informowała o planach usunięcia skrzynek tych użytkowników, którzy mogą tego doświadczyć, jednak maile te trafiały na adresy pomocnicze, które również mogły być od dłuższego czasu nieodwiedzane.

Strata może być o tyle większa, że wraz ze skrzynkami Gmaila Google będzie usuwać zawartość powiązaną z danym kontem z innych usług Google, np. Dysku Google czy Zdjęć Google. O ile utrata maili z konta, do którego i tak nie logowaliśmy się od dwóch lat lub tez mieliśmy ustawione przekierowanie na inny adres być może nie będzie tak dotkliwa, tak usunięcie cennych zdjęć, o których istnieniu być może w ogóle już zapomnieliśmy już tak.

Co robić, by zachować konto?

Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystko jeszcze stracone. Jak wspomniano, Google dopiero rozpoczyna porządkowanie Gmaila, które rozłożone będzie na wiele tygodni, i w pierwszej kolejności znikną te skrzynki, które ktoś założył i więcej ich nie używał. To daje czas, by zapobiec usunięciu Gmaila. Najprostszym sposobem, aby tego dokonać, jest po prostu zalogowanie się do konta. W przypadkach utraty hasła warto skontaktować się z pomocą techniczną Google.