Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Groźne połączenia: sztuczny głos namawia do kontaktu na WhatsAppie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.06.2024 14:57

Groźne połączenia: sztuczny głos namawia do kontaktu na WhatsAppie

telefon
Fot. Unsplash/Onur Binay

Z WhatsAppa korzysta dziś nawet 3 mld użytkowników. Za sprawą gigantycznej popularności jest jednym z najczęściej wybieranych kanałów działalności cyberprzestępczej. Właśnie wydano pilne ostrzeżenie przed nowym atakiem.

Uwaga na telefony z nieznanych numerów

Zespół CERT działający przy Orange Polska wydał ostrzeżenie, przed nową kampanią, której ofiarami mogą paść Polacy. Łączy ona elementy vishingu, czyli oszustwa telefonicznego z wyłudzeniami dokonywanymi za pośrednictwem komunikatorów.

Wszystko zaczyna się od przychodzącego połączenia. Głos w słuchawce informuje nas, że nie może nam wysłać SMS-a i nakłania ofiarę, by dodać numer, z którego dzwoni do listy kontaktów na WhatsAppie. Ma nam rzekomo coś bardzo ważnego do przekazania.

Atak na polski sklep dla dorosłych. Wyciekły dane klientów

Syntezator mowy chce rozmawiać na WhatsAppie

Uwagę zwraca, że mamy do czynienia z głosem syntezowanym cyfrowo, nie z prawdziwym człowiekiem. Może to jednak wypaść jeszcze bardziej przekonująco. Ofiary mogą pomyśleć, że mają do czynienia z przetworzonym komunikatem od operatora, podobnym do tych, które niegdyś były wykonywane w sprawie nieodebranych MMS-ów.

Zobacz: Fatalne wyniki badań: nawet 1/3 rozszerzeń do przeglądarek stanowi zagrożenie

Po tym, jak dodamy numer do komunikatora, cyberprzestępcy mają już pełną swobodę kreowania scenariuszy. Mogą dokonywać kradzieży danych, wyłudzania kodów BLIK, danych kart płatniczych czy danych uwierzytelniania do działalności bankowej. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy ulegać namowom do rozpoczęcia rozmowy na WhatsAppie.

Konsekwencje odebrania połączenia

Dobre wieści są takie, że nic nie grozi nam, gdy tylko odbierzemy połączenie. Nie zostaną naliczone żadne dodatkowe opłaty. Należy jednak zachować szczególną ostrożność wobec nieznanych numerów, zwłaszcza jeśli poprzedzone są prefiksem wskazującym na połączenie przychodzące spoza Polski.