Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Jak zabezpieczyć swoje Wi-Fi przed hakerami? Jest proste rozwiązanie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 28.02.2024 13:06

Jak zabezpieczyć swoje Wi-Fi przed hakerami? Jest proste rozwiązanie

Router Wi-fi
Obraz Simon z Pixabay

W dzisiejszych czasach, kiedy większość naszych urządzeń jest połączona z internetem, dbanie o bezpieczeństwo sieci WiFi w naszym domu jest niezmiernie ważne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet pozornie bezpieczna sieć może być podatna na ataki hakerów i cyberprzestępców. Jednak istnieją konkretne kroki, które możemy podjąć, aby zabezpieczyć nasze WiFi przed niebezpieczeństwami. Oto trzy kluczowe praktyki, które warto wdrożyć:

Jak zabezpieczyć sieć przed hakerami?

Pierwszym krokiem w zabezpieczeniu naszej sieci WiFi jest zmiana nazwy sieci, czyli tzw. SSID. Domyślna nazwa nadana przez producenta routera może zawierać informacje, które ułatwiają hakerom potencjalne ataki. 

Zamiast tego, warto nadać sieci nazwę, która nie przekazuje żadnych istotnych informacji. Aby to zrobić, należy zalogować się do panelu administracyjnego routera poprzez przeglądarkę internetową i zmienić ustawienia nazwy sieci.

Pepco zaatakowane przez hakerów. Sieć straciła miliony Podszywają się pod policję i zastraszają internautów

Zmiana hasła do sieci

Drugim kluczowym krokiem jest zmiana hasła do sieci WiFi. Długie, złożone hasło stanowi barierę dla potencjalnych włamywaczy. Ważne jest, aby hasło zawierało kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. 

Warto unikać łatwych do odgadnięcia kombinacji, takich jak imię i data urodzenia. Aby zmienić hasło, należy zalogować się do panelu administracyjnego routera i dostosować ustawienia zabezpieczeń sieci.

ZOBACZ TAKŻE: Niepokojące maile docierają do Polaków. Eksperci ostrzegają

Włączenie szyfrowania sieci

Ostatnim, ale równie istotnym krokiem jest włączenie szyfrowania sieci WiFi. Szyfrowanie zapewnia dodatkową warstwę ochrony, uniemożliwiając hakerom przechwycenie danych przesyłanych przez nasze urządzenia. Warto zaznaczyć, że wiele routerów ma tę funkcję domyślnie wyłączoną, dlatego konieczne jest ręczne jej włączenie poprzez panel administracyjny. 

W przypadku starszych routerów, które nie obsługują nowoczesnych protokołów szyfrowania, najlepszym rozwiązaniem może być wymiana urządzenia na nowsze i bardziej bezpieczne.