Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Jak zastrzec PESEL? To banalnie proste, a może uchronić od kłopotów
Fot. East News/Marek BAZAK

Jak zastrzec PESEL? To banalnie proste, a może uchronić od kłopotów

25 maja 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Od 1 czerwca instytucje finansowe będą musiały weryfikować PESEL-e wnioskujących o kredyty i pożyczki w odpowiednim rejestrze. Jeśli będą one zastrzeżone, wówczas zaciągnięcie zobowiązania będzie niemożliwe. Dzięki temu w Polsce będziemy dysponować nowym mechanizmem walki z kradzieżą tożsamości.

Jakie korzyści daje zastrzeżenie PESEL?

Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL niemożliwe będzie wzięcie pożyczek i kredytów w bankach i instytucjach finansowych. Oznacza to także blokadę możliwości zawierania umów notarialnych na kupno lub sprzedaż nieruchomości oraz zawierania umów z operatorami telekomunikacyjnymi.

W ten sposób osoby, które uzyskały dostęp do naszego numeru PESEL, nie będą mogły go wykorzystać. Zobowiązane do tego podmiotu będą musiały każdorazowo weryfikować wnioski, a jeśli dany PESEL będzie widniał w bazie jako zastrzeżony, to odmówią zawierania wszelkich umów.

Jak odzyskać hasło do mObywatela? Ministerstwo przygotowało procedurę

Jak zastrzec numer PESEL przez internet?

Najwygodniej zastrzec PESEL można za pośrednictwem aplikacji mObywatel . W programie przygotowany został osobny moduł, dzięki czemu można to zrobić, przełączając jeden przycisk. Sam moduł pozwalający na zastrzeżenie numeru PESEL widoczny jest na ekranie główny aplikacji. W ten sam sposób można cofnąć operację. W aplikacji mamy też dostęp do historii prób użycia danych.

Zobacz: Koniec wsparcia Windowsa 10. Poznaliśmy dokładną datę

Zastrzeżenia można także dokonać w przeglądarkowej wersji mObywatela dostępnej pod adresem mobywatel.gov.pl . Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym czy bankowością elektroniczną wystarczy kliknąć Zastrzeż PESEL. Dodatkowo można zdecydować, czy zastrzeżenie ma być bezterminowe (do czasu ręcznej zmiany), czy też ma obowiązywać do konkretnego dnia i godziny.

Zastrzeżenie numeru PESEL w urzędzie

Zastrzeżenia można także dokonać osobiście w urzędzie gminy . W tym celu należy przygotować dokument potwierdzający tożsamość oraz wniosek o zastrzeżenie numeru PESEL , który można otrzymać także w urzędzie. Można także poprosić urzędnika o wydrukowanie wypełnionego na gov.pl. Po złożeniu podpisu PESEL zostaje zastrzeżony natychmiastowo. Z tego samego wniosku korzysta się w celu cofnięcie zastrzeżenia.

Zarówno procedura cyfrowa, jak i osobiste zastrzeżenie PESEL-u jest całkowicie bezpłatne i ma natychmiastowy skutek. Po cofnięciu zastrzeżenia należy odczekać przynajmniej 30 minut przed ponownym zastrzeżeniem. Procedura nie ma wpływu na korzystanie z usług muzycznych, podróżowanie i załatwianie spraw urzędowych.

PESEL zastrzegło już 2,7 mln Polaków. Ważne zmiany od 1 czerwca
Minister cyfryzacji ostrzega. Kluczowe będą najbliższe 2 tygodnie
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Tech.BiznesINFO/BiznesINFO/Goniec. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech