Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Lek na brak zębów. Testy na ludziach wystartują w tym roku
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.03.2024 21:46

Lek na brak zębów. Testy na ludziach wystartują w tym roku

stomatolog
Fot. EAST NEWS/Phanie

Wkrótce rozpoczną się badania, które mają potencjał, by dokonać przewrotu kopernikańskiego w stomatologii i implantologii. Instytutu Badań Medycznych w japońskim Kitano po zakończonych sukcesem badaniach na zwierzętach przygotowuje się do testowania na ludziach preparatu, dzięki któremu będą mogły nam odrastać zęby.

Lek na brak zębów

Jak donosi Business Insider, zespół japońskich naukowców zamierza rozpocząć testy na ludziach preparatu, dzięki któremu będzie można zwalczać andoncję – wadę wrodzoną, w skutek której dzieciom nie wyrastają zęby, nie są wykształcane ich zawiązki. Pierwsze testy na ludziach mają być przeprowadzone na dzieciach w wieku od 2 do 6 lat dotkniętych tą przypadłością.

Po testach na myszach, a następnie na fretkach, a zatem zwierzętach, u których proces wyrastania zębów jest zbliżony do ludzkiego, pierwotnie zakładano, że testy rozpoczną się dopiero w przyszłym roku. Postępy w pracach pozwoliły jednak, by uruchomić testy już w lipcu tego roku.

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Rewolucja w leczeniu

Rozwiązaniem tłumienie genu

Aby opracować lek na andoncję, naukowcy paradoksalnie skupili się na tych zwierzętach, u których zębów wyrosło zbyt dużo. Badając osoby z wrodzonym brakiem uzębienia, naukowcy zidentyfikowali gen o nazwie USAG-1, który odpowiada za powstrzymywanie rozwoju zębów. Zaobserwowano, że u pacjentów z nadliczbowymi zębami występuje deficyt tego genu.

Na tej podstawie stwierdzono, że aby doprowadzić do wyrastania nowych zębów, konieczne jest stłumienie genu USAG-1. Można tego dokonać poprzez dostarczenie antygenu w postaci białka morfogenetycznego kości. Wyzywaniem jest jednak zapobiegnięcie temu, aby białko nie wpłynęło u małych dzieci na rozwój innych tkanek.

W sprzedaży od 2030 r.

Według harmonogramu przyjętego przez japońskich naukowców, preparat tłumiący gen USAG-1 mógłby zostać dopuszczony do sprzedaży w roku 2030 r. Wszystko zależy jednak od rezultatów testów na ludziach. Zwłaszcza że nie wiadomo jeszcze, jakie działania niepożądane może wywołać lek wśród starszych pacjentów.

Źródło: businessinsider.pl