Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zaatakowany przez hakerów. Incydent otoczony jest tajemnicą
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.09.2023 19:13

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zaatakowany przez hakerów. Incydent otoczony jest tajemnicą

None
domena publiczna

Międzynarodowe instytucje niemal nieustannie są celem ataków grup hakerskich. Kolejne ataki typu Distributed Denial of Service czy Advanced Persistent Threat są w zasadzie bezustannym zagrożeniem. Jednym celów stał się w ostatnim czasie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze na celowniku

Niestety o przebiegu samego ataku wiemy jak dotąd bardzo niewiele. Rzecznik Trybunału,  Fadi El Abdallah, potwierdził jedynie, że w zeszłym tygodniu doszło do bliżej niesprecyzowanego incydentu w cyberbezpieczeństwie infrastruktury instytucji. Zapewnił, że w toku jest dochodzenie mające ustalić szczegóły sprawy.

Rzecznik Trybunału pytany przez dziennikarzy o typ ataku odmówił odpowiedzi, ograniczając się do stwierdzenia, że doszło do „anomalii w aktywnościach dotyczących systemu informacyjnego”. Lakoniczność komunikatów nie powinna dziwić –  informacje przechowywane na serwerach Trybunału mogą mieć dużą wartość wywiadowczą, co wymusza stosowanie najwyższej ostrożności w polityce informacyjnej.

Równie surowe mają być wprowadzone w konsekwencji incydentu miary bezpieczeństwa, co potwierdza w rozmowie z agencją Reuters członkini haskiej palestry, Marie-Hélène Proulx. Według niej wprowadzone przez oddziały reagowania Trybunału środki objęły także prawników.

CERT uruchamia nową usługę. Zwiększy bezpieczeństwo poczty elektronicznej i pozwoli uniknąć kar

Niewykluczony atak typu DDoS

Anomalie w ruchu mogą, ale nie muszą, wskazywać na wspomniany typ ataków DDoS, w którym skoordynowane działania ogromnej liczby botów odwiedzają jednocześnie konkretne serwery, tak aby nie mogły one obsłużyć przychodzącego ruchu sieciowego i uległy awarii.

Zazwyczaj skuteczną metodą ochrony przed DDoS-ami jest korzystanie z Content Delivery Network (CDN) – sieci, które służą automatycznemu skalowaniu infrastruktury w taki sposób, aby uruchomić odpowiednią liczbę lustrzanych serwerów i skutecznie zbalansować ruch. Na potwierdzenie, czy rzeczywiście doszło do ataku DDoS przyjdzie jednak poczekać.

El Abdallah zapowiedział, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze kontynuuje prace nad wzmocnieniem ochrony swojej infrastruktury między innymi poprzez systematyczne migrowanie jej do chmury. 

Oczy skierowane na Wschód

Oczywiście pierwszym podejrzanym o atak są grupy hakerskie opłacane przez rząd Federacji Rosyjskiej. Byłaby to oczywista konsekwencja wydania przez Trybunał nakazu aresztowania Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej w marcu tego roku. Należy jednak pamiętać, że atrybucja w cyberbezpieczeństwie bywa procedurą niezwykle skomplikowaną i rzadko daje pewność co do tożsamości napastników.