Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos NASA potwierdza. Fragment ISS przedziurawił dwupiętrowy dom
Fot. Unsplash/NASA

NASA potwierdza. Fragment ISS przedziurawił dwupiętrowy dom

17 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Amerykańska agencja kosmiczna NASA potwierdziła, że obiekt, który spadł na dom w Naples na Florydzie to element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W incydencie nikt nie ucierpiał, niemniej budynek będzie wymagał solidnego remontu.

Fragment ISS uderzył w dom na Florydzie

Alejandro Otero, mieszkaniec Naples na Florydzie, opublikował w serwisie X wpis informujący, że na jego dom spadł metalowy odłamek. Energia, z jaką uderzył w dwupiętrowy budynek, poskutkowała przebiciem jego dachu, stropu piętra i podłogi . Otero twierdzi, że obiekt niemal uderzył jego syna.

NASA potwierdziła, że cylindryczny przedmiot o wadze ok. 0,7 kg i rozmiarach 10 na 4 cm to pozostałość transportów baterii pochodzących z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej . Konkretniej była to podpora używana do montażu akumulatorów na palecie .

Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej

Pozostałości po kosmicznej palecie

W marcu 2021 r. NASA zdecydowała, by z użyciem robotycznego ramienia wyrzucić z ISS do przestrzeni kosmicznej stare akumulatory niklowo-wodorowe. Zamontowane zostały już wtedy nowe ogniwa litowo-jonowe, przez co starsze baterie stały się bezużyteczne. Początkowo miały zasilić zasoby kosmicznych śmieci dryfujący wokół naszej planety, by finalnie spłonąć w atmosferze.

W zeszłym miesiącu, po trzech latach od wymiany akumulatorów na ISS, pojedynczy element spadł jednak na dom na Florydzie. Jego zdecydowana większość uległa spaleniu w atmosferze - pierwotnie wspornik miał masę ponad 2,6 kg . NASA spodziewała się, że sprzęt ulegnie całkowitemu zniszczeniu podczas wchodzenia do ziemskiej atmosfery, jednak stało się inaczej.

NASA przeprowadzi dochodzenie

NASA poinformowała, że rozpoczęto dochodzenie, w toku którego mają zostać ustalone przyczyny incydentu. Naukowcy będą badać, dlaczego wbrew oczekiwaniom sprzęt pochodzący z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie uległ całkowitemu spaleniu.

Licealista z Polski zachwycił NASA. Wielki sukces 17-latka
Wiemy, kiedy odbędzie się historyczna misja NASA. "To jak lądowanie na Księżycu"
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech