Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Nowa ulga podatkowa dla rodziców i nauczycieli. Zbliża się termin rozliczenia PIT
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 24.04.2024 08:18

Nowa ulga podatkowa dla rodziców i nauczycieli. Zbliża się termin rozliczenia PIT

rozliczenie PIT
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Od 23 kwietnia br. rodzice uczniów oraz nauczyciele mogą skorzystać z nowej ulgi podatkowej dotyczącej laptopów, otrzymanych w ramach programów rządowych “Laptop dla ucznia” i “Laptop dla nauczyciela”. Jednak czas na rozliczenie się z fiskusem jest coraz krótszy - ostateczny termin składania deklaracji podatkowych zbliża się nieubłaganie.

Ulga podatkowa na laptopa

Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe rozporządzenie, które przewiduje ulgę podatkową dla beneficjentów programów "Laptop dla ucznia" oraz "Laptop dla nauczyciela". Zgodnie z nim, rodzice uczniów oraz nauczyciele nie będą musieli płacić podatku dochodowego od otrzymanych laptopów. Ulga dotyczy przychodów uzyskanych od 2 sierpnia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku.

Wzrost rachunków za prąd od lipca. Kto będzie mógł skorzystać z bonu energetycznego? Nieodpowiedni tytuł przelewu może przysporzyć wielu problemów. Banki ostrzegają klientów

Termin złożenia PIT nieubłaganie zbliża się

Nadal niezgłoszenie się do urzędu skarbowego lub złożenie deklaracji po terminie grozi konsekwencjami karno-skarbowymi. Ostateczny termin składania deklaracji podatkowych, w tym PIT-36 i PIT-37, to 30 kwietnia. Nierozliczenie się lub opóźnienie może skutkować grzywną sięgającą nawet do 720 stawek dziennych.

ZOBACZ TAKŻE: Oszuści wzięli na nią kredyt, bank był nieugięty. Jest wyrok

Zapewnienie neutralności podatkowej

Nowe rozporządzenie jest kluczowe dla zapewnienia neutralności podatkowej dla osób korzystających z programów rządowych. Wprowadza ono zaniechanie poboru podatku dochodowego od przychodów z otrzymanych laptopów, co stanowi istotne wsparcie dla rodzin i nauczycieli.

Zbliżający się termin składania deklaracji podatkowych jest ostatnią szansą na skorzystanie z nowej ulgi podatkowej. Należy pamiętać o jego przestrzeganiu, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych.