Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Nowy atak na Facebooku. Można narazić na niebezpieczeństwo znajomych
Fot. Unsplash/Solen Feyissa

Nowy atak na Facebooku. Można narazić na niebezpieczeństwo znajomych

8 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Dostrzeżono kolejną wycelowaną w m.in. w polskich internautów kampanię phishingową, w ramach której pozyskiwane są dane logowania do Facebooka. Zagrożenie jest tym większe, że napastnicy mogą się pod nas podszywać i wysyłać złośliwe oprogramowanie naszym znajomym.

Jak działają cyberprzestępcy?

CERT Polska przestrzega przed cyberprzestępcami chcącymi przejąć konta na Facebooku . Wszystko zaczyna się od maila, w którym zostajemy poinformowani, że na naszym koncie w serwisie wykryto naruszenie zasad dotyczących reklamy . Mail rozsyłany jest w języku polskim i jest przygotowany z wysoką dbałością o szczegóły.

Po kliknięciu zamieszczonego w mailu linka jesteśmy przenoszeni na podróbkę strony Facebooka. Ta także jest niezwykle podobna do oryginału, choć do czynienia mamy z wersją anglojęzyczną. Proszeni jesteśmy tam o wypełnienie formularza danymi oraz o podanie hasła logowania do Facebooka . Całość trafia w ręce cyberprzestępców.

Wielka awaria Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Meta potwierdza

Konsekwencje ataku dla ofiar

W ten sposób tracimy dane, które następnie są najczęściej sprzedawane na darknetowych forach i służą kolejnym cyberprzestępcom. Mogą oni nawet uwiarygadniać swoje ataki na samych posiadaczy danych, dając im do zrozumienia, że dysponują informacjami, które może znać m.in. pracownik banku . Tyle wystarczy, by zwiększyć szansę na powodzenie ataku.

Nieprzyjemności mogą nas także spotkać, gdy napastnicy włamią się na nasze konto na Facebooku, co jest w ostatnim czasie często realizowanym scenariuszem. Podszywając się pod ofiary, nawiązują kontakt z jej znajomymi i proszą o niewielkie przekazy pieniężne , np. z użyciem systemu BLIK. Nasi znajomi, przekonani, że rozmawiają z nami, przelewają środki cyberprzestępcom . Niewielka kwota zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, ale to nie przeszkadza działalność cyberprzestępczej, działa efekt skali.

Jak się chronić przed zagrożeniem?

Na szczęście jest łatwy sposób na to, by zidentyfikować zagrożenie . Zarówno adresy nadawców groźnego maila, jak i wykorzystywanych przez nich witryn nie używają maskowania, przez co na pierwszy rzut oka widać, że nie mają one nic wspólnego z Facebookiem czy korporacją Meta. Należy pamiętać, że prawdziwe maile od administracji przychodzą z adresów w jedynie dwóch domenach: @facebookmail.com i @metamail.com .

Facebook przegrał przed polskim sądem. Musi przeprosić
Blokada Facebooka od 23:00. Zaskakujący pomysł
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech