Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > OpenAI chwali zdolności chata GPT-5. ”Będzie jak doktor nauk”
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 21.06.2024 21:09

OpenAI chwali zdolności chata GPT-5. ”Będzie jak doktor nauk”

SI
fot. UN Geneva

Autorzy ChatGPT zapowiadają rewolucję w rozwoju swojej sztucznej inteligencji. Jeśli ich przechwałki okażą się zgodne z rzeczywistością, może się okazać, że najnowszy model – GPT-5 będzie prezentował poziom doktora nauk. Przynajmniej… pod pewnymi względami.

Rozwój SI jak etapy edukacji człowieka

ChatGPT rewolucjonizuje sposób korzystania z internetu. Jego twórcy z OpenAI nie zamierzają jednak osiadać na laurach i już pracują nad kolejnymi wersjami swojej SI. Firma porównuje etapy rozwoju swojego produktu z etapami nauki w szkole. O ile GPT-3 miał być uczniem podstawówki, a GPT-4 licealistą, GPT-5 ma być na poziomie doktora nauk. Przynajmniej w pewnym stopniu. Takiego porównania użyła dyrektorka ds. technologii w OpenAi Mira Murati podczas dyskusji zorganizowanej przez uczelnię Thayer School of Engineering w Dartmouth.

Kolejna awaria i kompromitacja TVP Sport. Kibice nie mogli oglądać meczu

Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Premiery najnowszej wersji GPT możemy spodziewać się najwcześniej za kilkanaście miesięcy. Dopiero wtedy będzie można samodzielnie określić, czy potencjał GPT-5 rzeczywiście będzie tak przłomowy w stosunku do poprzedników. Warto jednak zaznaczyć, że według Miry Murati zastosowane porównanie i zestawienie nadchodzącej edycji AI z osobą po doktoracie nie oznacza, że GPT-5 będzie ”wiedział” tyle co specjalista, który obronił doktorat. Kobieta miała raczej na myśli to, że w pewnych szczególnych procesach będzie miał takie same jak on możliwości.

GPT-4o

Zanim światło dzienne ujrzy GPT-5, najbardziej zaawansowanym modelem proponowanym przez OpenAi pozostanie GPT-4o (z łac. omni – wszystko). Choć za pełen dostęp do GPT-4o trzeba płacić, OpenAI zapowiedział, że stopniowo będzie otwierał dostęp do niego również użytkownikom darmowego planu.