Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Polacy masowo dostają takie listy. Lepiej od razu go wyrzuć
Fot. materiały własne

Polacy masowo dostają takie listy. Lepiej od razu go wyrzuć

14 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Choć podszywanie się pod znane instytucje w celu wyłudzenia pieniędzy kojarzymy przede wszystkim z działalności internetowej, to od czasu do czasu mamy także obserwować swoisty phishing w wydaniu analogowym. Do skrzynek pocztowych Polaków zaczęły trafiać fałszywe mandaty od Inspektora Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Oszuści podszywają się pod GITD

Główny Inspektorat Transportu Drogowego relatywnie często bywa wykorzystywany w cyberatakach. Notorycznie dochodzi do wysyłki SMS-ów, których nadawcy przekonują nas o konieczności zapłaty rzekomego mandatu lub groźbie innych sankcji, co oczywiście służy wyłącznie wyłudzeniom pieniędzy przez cyberprzestępców .

Jak donosi serwis telepolis.pl, oszuści postanowili zaatakować drogą analogową. Do skrzynek pocztowych, zwłaszcza w blokach mieszkalnych, zaczęły trafiać mandaty wydane rzekomo przez GITD .

Uwaga na telefony od "policji". Oszuści mają twoje prawdziwe dane

Fałszywe mandaty w skrzynkach na listy

Oszuści wrzucają do skrzynek spreparowane mandaty , które miały rzekomo zostać wystawione przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Tą samą drogą otrzymujemy pocztą mandaty wystawione na podstawie odczytów z fotoradarów, więc trzeba przyznać, że scenariusz wypadać może całkiem wiarygodnie.

Na szczęście są sposoby na to, aby szybko zidentyfikować sytuacje, w których mamy do czynienia z próbą oszustwa. Przede wszystkim, na fałszywkach mandat wystawia Główny Inspektorat Ruchu Drogowego (zamiast Transportu), który ma nieprawdziwy adres i adres mailowy. GITD znajduje się naprawdę przy Przyczółkowej 109A w Warszawie , a skontaktować można się z nim pod adresem canard@gitd.gov.pl.

Na co należy zwrócić uwagę?

Te drobne niedopatrzenia wzbudzają zastanowienie – tak niewiele trzeba było, by mandaty były znacznie bardziej przekonujące. Tymczasem nagromadzenie błędów w nazwie, adresie, a nawet mailu jest tak duże, że sprawia wrażenie, jakby zostały one popełnione celowo.

Uwagę należy zwrócić na jeszcze jedną kwestię - gdy mandat wystawia prawdziwe GITD, w pierwszej kolejności, w osobnej korespondencji, otrzymujemy o tym zawiadomienie . Dopiero później przysyłany jest mandat.

Źródło: telepolis.pl

Ważny komunikat PKO BP. Ostrzeżenie dotyczy wszystkich klientów
Oszuści wykorzystali wizerunek Andrzeja Dudy. Kobieta straciła 28 tys. zł
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech