Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Popularny serwis społecznościowy czekają zmiany. Zniknie ważna funkcja
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.05.2024 15:24

Popularny serwis społecznościowy czekają zmiany. Zniknie ważna funkcja

osoba ze smartfonem
Fot. Pexels/Pixabay

Nadchodzą kolejne zmiany w serwisie X, wcześniej Twitter. Po tym, jak w końcu udało się w całości przenieść medium na nową domenę, udostępniona ma zostać nowość, która fundamentalnie zmienia sposób, w jaki się z niego korzysta. Zniknie możliwość lubienia wpisów.

Polubienia znikną z X

Dotychczasowe spekulacje co do likwidacji możliwości polubienia postów zostały potwierdzone przez jednego z pracowników X, Haofei Wanga, który piastuje w korporacji Elona Muska stanowisko dyrektora inżynierii oprogramowania.

Warto przypomnieć, że to przez decyzję nowego właściciela system polubień został zmodyfikowany. Zdecydowano nie tylko o symbolicznej zmianie oznaczenia graficznego, ale  też o przeniesieniu funkcji ukrywania polubionych do tych dostępnych wyłącznie dla płacących użytkowników.

Elon Musk potwierdza: X będzie płatny. "To jedyny sposób" Ceneo - 1, Google - 0. Gigant przegrywa w sądzie z polską porównywarką

System się nie sprawdził

Okazuje się więc, że kolejna innowacja obmyślona pod rządami Elona Muska musi zostać zrewidowana, gdyż nie sprawdziła się w praktyce. Jak bowiem zauważa Wang, pojawiły się wątpliwości co do należytej ochrony prywatności użytkowników X.

Użytkownicy, którzy nie śledzili zachodzących w serwisie zmian na bieżąco, nie zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że lista polubień dla darmowych użytkowników jest publiczna, co może narażać ich nieprzyjemne konsekwencje. Gdy sobie to uświadamiali, całkowicie rezygnowali z korzystania z funkcji lubienia publikowanych w X treści.

Pojawi się zamiennik

Na bojkot kluczowej dla zasięgów treści funkcji nie mogła sobie pozwolić administracja, która rzecz jasna spienięża tę aktywność użytkowników na wiele sposobów. Dlatego funkcja lubienia działająca w dotychczasowy sposób zostanie usunięta, a pojawić ma się inna  możliwość wyrażania aprobaty, która nie będzie narażać na szwank prywatności użytkowników.