Tech.BiznesINFO.pl FinTech Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja
Pixabay.com/picjumbo_com

Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja

8 lutego 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie natychmiastowych przelewów, dzięki którym środki będą docierać na rachunki maksymalnie w dziesięć sekund po wydaniu zlecenia przez nadawcę. Banki działające w państwach członkowskich będą musiały także wdrożyć szereg nowych mechanizmów bezpieczeństwa.

Przelewy w euro w 10 sekund

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Parlament Europejski przegłosował rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych . Za jego przyjęciem głosowało 599 eurodeputowanych, przeciw było siedmioro, a 35 się wstrzymało.

Na mocy rozporządzenia pieniądze będą trafiać do odbiorców w maksymalnie 10 sekund , a nadawcy otrzymają w tym czasie potwierdzenie dostarczenia środków. Dotyczyć to będzie wyłącznie przelewów w euro, jednak rozporządzenie obejmuje także państwa, które nie dołączyły do strefy euro.

Aplikacja mBanku przestanie działać. Wiemy, na jakich smartfonach

Ochrona nadawców przed oszustwami

Przelewy natychmiastowe mają być dostępne niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia, jednak nic nie stoi bankom na przeszkodzie, by wyceniać usługę wyżej niż w przypadku tradycyjnych przelewów.

Oprócz dostarczenia nowego rodzaju przelewów banki po implementacji prawa na lokalnych rynkach państw Unii Europejskiej będą musiały także zaoferować nowe mechanizmy bezpieczeństwa , które m.in. ochronią zlecających w przypadkach prób oszustw, np. BEC. W praktyce chodzi o funkcję darmowej weryfikacji tożsamości odbiorcy.

Rozporządzenie stanowi także, aby banki weryfikowały przelewy pod kątem adresatów objętych sankcjami UE i podobnymi ograniczeniami.

Ofiary oszustw z prawem do odszkodowania

Klienci banków zyskają ponadto możliwość ubiegania się o odszkodowania w sytuacjach, kiedy rzeczone mechanizmy bezpieczeństwa zawiodą. Jeśli np. dojdzie do oszustwa i ofiara będzie w stanie wykazać wynikające z tego szkody, wówczas odpowiedzialność za realizację wadliwego przelewu odpowiadać będą banki.

Przepisy wejdą w życie 20 dni od ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, jednak czas na ich wdrożenie przez państwa członkowskie wynosi 12 miesięcy. Może on być dłuższy dla państw spoza strefy euro.

Źródło: pap.pl

Poczta Polska wprowadza nową usługę. Za darmo dla wszystkich
Pierwszy taki atak w Polsce. Bank ofiarą napaści
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz specjalizujący się w zagadnieniach naukowo-technicznych. Prowadziłem serwis dobreprogramy.pl oraz miesięcznik „IT Professional”, pisałem dla Wirtualnej Polski. Budowałem marki spółek branży IT w modelu content-driven marketing.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech