Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Co zrobić, gdy w domu wybuchnie pożar? Trzeba wiedzieć
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2024 14:51

Co zrobić, gdy w domu wybuchnie pożar? Trzeba wiedzieć

pożar
Fot. IMAGO/Vlado Kos/CROPIX/Imago Stock and People/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Pożar w domu może skończyć się utratą mienia, zdrowia, a w skrajnych przypadkach — nawet życia. Jak uchronić się przed pojawieniem się płomieni? Co zrobić, kiedy w domu wybuchnie pożar? Podpowiadamy.

Pożar w domu. Jak powiadomić straż pożarną?

W przypadku wybuchu pożaru trzeba natychmiast podjąć działania zmierzające do jego ugaszenia. Pierwszym krokiem powinno być zaalarmowanie o zagrożeniu straży pożarnej i wszystkich osób, które mogą zostać poszkodowane. Żeby powiadomienie strażaków o zagrożeniu było jak najskuteczniejsze, warto przygotować się do podania następujących informacji:

  • swojego imienia, nazwiska i numeru telefonu, za pośrednictwem którego łączymy się ze strażą pożarną;
  • adresu i nazwy obiektu, w którym doszło do pożaru;
  • sprecyzowania, co się pali i na którym piętrze odnotowano pożar;
  • czy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia.

Przyjmujący zgłoszenie może zażądać potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie, a także podania dodatkowych informacji.

Część widzów straci dostęp do Netflixa. Spełnia się czarny scenariusz

Pożar w domu. Ewakuacja osób i zwierząt

Czekając na przybycie straży pożarnej, należy przystąpić, przy użyciu miejscowych środków gaśniczych, do gaszenia pożaru (jeśli nie naraża nas to na ryzyko utraty życia lub zdrowia). Na ogół konieczne będzie przeprowadzenie ewakuacji ludzi i mienia. Cała akcja powinna przebiegać względnie spokojnie, by nie eskalować niebezpieczeństwa.

Panika może być przyczyną niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych. Dlatego prowadząc jakiekolwiek działania w przypadku powstania pożaru, należy kierować się rozwagą w podejmowaniu decyzji — alarmuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach.

Podczas ewakuacji pod żadnym pozorem nie można przemieszczać się w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji, a także zatrzymywać się lub hamować ruchu w inny sposób. W miarę możliwości można zabrać ze sobą cenne przedmioty.

ZOBACZ TAKŻE: Lodówka doprowadziła do śmierci 10 osób. Spłonęło 138 mieszkań

Pożar w domu. Najczęstsze przyczyny pożarów

Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu, najczęstszymi przyczynami pożarów w domach są: bezmyślne bądź umyślne działanie człowieka, zwarcia i wady instalacji elektrycznych, oraz wyładowania atmosferyczne. Funkcjonariusze radzą ostrożnie używać urządzeń grzewczych, zabezpieczyć łatwopalne przedmioty przed kontaktem z ogniem i unikać ogrzewania mieszkania za pomocą kuchenki gazowej.

Warto korzystać z automatycznych bezpieczników, unikać przeciążenia gniazdek elektrycznych nadmierną ilością podłączonych sprzętów, pozbyć się rozgałęziaczy bez bezpieczników i regularnie sprawdzać stan instalacji odgromowych i kominkowych. Na niebezpieczeństwo naraża nas też przechowywanie w domu łatwopalnych substancji (np. farb, lakierów i rozpuszczalników).