Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Aplikacja mBanku przestanie działać. Wiemy, na jakich smartfonach
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 06.02.2024 22:00

Aplikacja mBanku przestanie działać. Wiemy, na jakich smartfonach

mBank
Fot. mBank

Klienci mBanku powinni zwrócić uwagę na komunikat opublikowany przez bank, zwłaszcza jeśli ich urządzenia mobilne mają już swoje lata. mBank zapowiedział bowiem zmiany w swojej aplikacji, która poskutkują ograniczeniem jej dostępności.

mBank ogranicza kompatybilność aplikacji

mBank, który w samej nazwie wskazuje na swoją mobilność, może się pochwalić jedną z najlepszych aplikacji bankowości elektronicznej. Wygląda jednak na to, że wkrótce nastąpi w niej wiele zmian i to na tyle ważnych, że porzucona zostanie kompatybilność ze starszymi urządzeniami.

Zmiany obejmą zarówno iPhone’y, jak i smartfony z Androidem. W przypadku smartfonów Apple aplikacji mBanku nie uruchomimy, jeśli na urządzeniu jest zainstalowany iOS w wersji starszej niż 16. W przypadku Androida obsługiwane będą systemy w wersji 8 i nowsze.

Ważna nowość w mBanku. Zupełnie nowy sposób na łączenie aplikacji

Zmiany obejmą Androida i iOS-a

Można więc w polityce zapewniania zgodności mBanku pewną niekonsekwencję – o ile iOS 16 wydany był we wrześniu 2022 roku, tak Android 8 jeszcze w roku 2017. Pięć lat różnicy to sporo, jednak pod uwagę należy wziąć, że Apple aktualizuje do najnowszych wersji iOS-a nawet urządzenia, które mają po 6-7 lat, czego nie można powiedzieć o smartfonach z Androidem.

Swoją decyzję o ograniczeniu kompatybilności ze starszymi wersjami mobilnych systemów operacyjnych mBank uzasadnia troską o bezpieczeństwo. Można to rozumieć zarówno troską o to, aby aplikacja działała tylko na systemach otrzymujących jeszcze aktualizacje bezpieczeństwa, jak i wykorzystaniem do zabezpieczania programu mechanizmów, które nie były dostępne w starszych wersjach systemów operacyjnych.

Mam starszy telefon – co zrobić?

mBank w swoim komunikacie jasno informuje, że wszyscy użytkownicy ze starszym smartfonami, na których nie można już zainstalować iOS-a 16 lub Androida 8, będą musieli wymienić urządzenie na nowe, jeśli nadal chcą korzystać z aplikacji mobilnej mBanku.

Wygląda jednak na to, że o ile użytkownicy iOS-a z systemem starszym niż wersja 16 nie będą po prostu mogli zainstalować kolejnych wersji aplikacji mBanku z nowymi funkcjami, tak w przypadku urządzeń z Androidem starszym niż wersja 8 dostęp do aplikacji w ogóle zostanie wyłączony. Zmiany mają wejść w życie na przełomie kwietnia i maja.

Zobacz także: Nowa funkcja na Allegro. Można odzyskać wydane na zakupy pieniądze