Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Przełom w medycynie. Naukowcy odkryli nową grupę krwi
fot. Canva/Vadym Terelyuk

Przełom w medycynie. Naukowcy odkryli nową grupę krwi

17 września 2024

Pół wieku. Tyle trwały prace badawcze naukowców z NHS Blood and Transplant (NHSBT) w South Gloucestershire. Ich odkrycie, jakim jest zidentyfikowanie nowej grupy krwi MAL, może być przełomowym w zakresie leczenia i ratowania życia. I to na całym świecie.

To ostatnia deska ratunku dla 400 osób rocznie

Badacze z NHS Blood and Transplant w Bristolu, International Blood Group Reference Laboratory i University of Bristol właściwie zinterpretowali genetyczne podłoże antygenu grupy krwi AnWj. Mimo, że oszacowanie obecnie liczby osób, która będzie miała możliwość skorzystania z nowego testu wydawać by się mogło niemożliwe, już dzisiaj, jak podaje Komputer Świat powołując się na NHSBT, jest on ostatnią deską ratunku dla blisko 400 pacjentów rocznie.

Test genetyczny jest pierwszym na świecie narzędziem umożliwiającym identyfikację osób pozbawionych antygenu AnWj. Co to mówi lekarzom? Że wyszukanie kompatybilnych dawców krwi dla pacjentów wymagających transfuzji nie będzie wyzwaniem. Jak wiadomo, zidentyfikowanie grupy krwi jest o tyle istotne, że przy podaniu krwi AnWj-pozytywnej osobie o grupie AnWj-ujemnej wywołać możeu pacjenta niepożądaną reakcję transfuzyjną. Czyli doprowadzić do niewydolności nerek, wstrząsu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Gwałtownie rośnie liczba wypadków z ich udziałem. Na czele młodzi mężczyźni
Ważny komunikat ministerstwa. Wojsko w stanie gotowości w 3 województwach

Odkrycie otwiera kolejne drzwi

Komputer Świat, powołując się na wyniki badań zamieszczone w publikacji „American Society of Hematology”, potwierdza, że antygen AnWj należy do nowej grupy krwi (MAL) – 47.

Główną przyczyną AnWj-ujemności są zaburzenia hematologiczne lub niektóre rodzaje nowotworów, które tłumią ekspresję antygenu. Niewielka liczba osób jest genetycznie AnWj-ujemna, a pierwszy taki przypadek odkryto dopiero w latach 70 — czytamy.

Istnieją jednak przeciwności uniemożliwiające rozwiązanie genetycznych podstaw antygenu AnWj. Wspomina o nich Nicole Thornton, kierownik lanolatorium, który jest zdania, że odkrycie to otwiera możliwości do projektowania testów genotypowania. Co, dodatkowo, przyniosłoby pacjentom kolejne korzyści.

Kolejne grupy krwi?

Nicole Thornton zapewnia, że istnieją labolatoria, które nie mają możliwości samodzielnego badania grup krwi. Przekazują w ten czas swoje próbki do NHSBT, w którym to już przeprowadzane są bardziej konkretne i precyzyjne badania.

Komputer Świat dodaje, że taka współpraca może prowadzić do odkrycia nowych antygenów i układów grup krwi, co jest pożądanym zjawiskiem końcowym w pracy naukowców w kontekście dążenia do medycznych innowacji.

Z dokładnością nawet do 5 metrów. Już niedługo bedą wiedzieli skąd dzwonisz
Sprawdź czy grozi ci zalanie. Oto wirtualna mapa powodziowa
Obserwuj nas w
autor
Natalia Ziółkowska

Dziennikarka BiznesINFO. Wcześniej w Redakcji „Forbes” Polska. Jeśli masz prosperujący/ ciekawy biznes (start-up), napisz: natalia.ziolkowska@biznesinfo.pl. Chętnie opiszę Twoją przedsiębiorczą opowieść.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech