Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Przywłaszczył zagubiony smartfon. Grożą mu 3 lata więzienia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 23.04.2024 20:05

Przywłaszczył zagubiony smartfon. Grożą mu 3 lata więzienia

policja
Fot. materiały prasowe Policja Śląska

O możliwościach precyzyjnej lokalizacji urządzeń mobilnych przez policję przekonał się 28-latek z Jeleniej Góry. Postanowił przywłaszczyć sobie zagubiony telefon, dzięki czemu na jego ślad trafiły służby. Urządzenie doprowadziło je do nieuczciwego znalazcy, co było początkiem jego problemów.

Policja na tropie zagubionego smartfonu

„Fakt” donosi o wydarzeniach z Dolnego Śląska. W Kłodzku kobieta zagubiła smartfon, a następnie zgłosiła zgubę na policji. Ta szybko odnalazła urządzenie. Nie jest jasne, w jaki sposób się to udało, najpewniej wykorzystano mechanizmy lokalizacji wszyte w sam system operacyjny. Takie możliwości ma zarówno iOS, jak i Android.

Urządzenie udało się zlokalizować z taką precyzją, że szybko trafiono na ślad jego nowego właściciela. To jednak nie on znalazł smartfon, lecz zakupił go od innej osoby.

Groźne aplikacje w Google Play. Użytkownicy muszą na to uważać

Znalazł się smartfon i amfetamina

Zagubiony smartfon pierwotnie znalazł 28-latek zamieszkały w Jeleniej Górze. Podczas jego zatrzymania policja przeszukała jego mieszkanie. W tym, oprócz zagubionego smartfonu, odnaleziono także amfetaminę.

W ten sposób zwykły smartfon naprowadził służby na ślad osoby, które odpowie teraz nie tylko za przywłaszczenie, ale też za posiadanie narkotyków.  Łącznie oskarżonemu mieszkańcowi Jeleniej Góry grozi kara pozbawienia wolności nawet do 3 lat.

Jak znaleźć zagubiony smartfon?

Warto pamiętać, że zagubienie urządzenia mobilnego z Androidem czy iOS-em nie oznacza jeszcze, że straciliśmy je bezpowrotnie. Wykorzystać można aplikacje mobilne i narzędzia wbudowane w system operacyjny, które umożliwiają lokalizację z dużą precyzją. Ilustruje to zresztą przykład z Dolnego Śląska.

Szczegóły korzystania z usług lokalizacji zagubionych smartfonów przedstawiliśmy w poradniku „Jak znaleźć zagubiony smartfon?”. Warto zaznaczyć, że Google jest na zaawansowanym etapie prac nad rozwiązaniem, które pozwoli odnajdywać smartfony nawet wtedy, gdy są one rozładowane lub wyłączone.

Źródło: fakt.pl