Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Robot zdał maturę z języka polskiego. Przełomowy eksperyment AI
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 14.05.2024 14:08

Robot zdał maturę z języka polskiego. Przełomowy eksperyment AI

matura
Fot. Adam Burakowski/East News

Prymus, specjalnie przygotowany model językowy AI, zdał maturę z języka polskiego w zaledwie pół godziny. Fundacja Zwolnieni z Teorii zorganizowała ten innowacyjny eksperyment, który uwidacznia potrzebę zmian w systemie edukacji.

Jak Prymus zdał maturę?

Prymus, model AI, przygotowywał się do matury, korzystając z tej samej bazy wiedzy, co uczniowie. Wyposażony w podstawę programową i system oceny matur, przystąpił do egzaminu razem z 263 tysiącami "ludzkich" maturzystów

W ciągu 30 minut rozwiązał wszystkie zadania. Jego praca została oceniona przez trzech nauczycieli, w tym dwóch egzaminatorów maturalnych, którzy jednogłośnie stwierdzili, że wynik Prymusa był pozytywny.

OpenAI prezentuje GPT-4o. Czego się spodziewać po nowym modelu? Rewolucyjna usługa od OpenAI. Nowy przełomowy produkt

Eksperyment a rzeczywistość edukacyjna

Eksperyment z Prymusem pokazuje, jak rozwój sztucznej inteligencji podkreśla różnicę między obecnym systemem edukacji a realnymi potrzebami współczesnego świata. Obecnie edukacja skupia się głównie na zapamiętywaniu treści, podczas gdy Fundacja Zwolnieni z Teorii wskazuje na konieczność zrównoważenia wiedzy teoretycznej i praktycznej. 

Paula Bruszewska, Prezeska Fundacji, podkreśla, że szkoła powinna rozwijać kompetencje przyszłości, takie jak współpraca, sprawczość i empatia. Są to umiejętności, w których technologia jeszcze długo nie zastąpi człowieka.

ZOBACZ TAKŻE: Telefon pokazuje, że dzwoni bliska osoba, w rzeczywistości to oszust. Jak uchronić się przed spoofingiem?

Apel o zmiany w systemie oświaty

Fundacja Zwolnieni z Teorii zachęca do poparcia zmian w polskim systemie oświaty, podpisując List Otwarty, który postuluje większy nacisk na praktyczne umiejętności w edukacji. List, podpisany już przez 40 przedstawicieli edukacji, biznesu, mediów i organizacji pozarządowych, apeluje o uwzględnienie tych kompetencji na maturze i w kryteriach rekrutacji na studia.

"Trochę mniej teorii, więcej praktyki" – to hasło przewodnie, które ma na celu przygotowanie uczniów do wyzwań przyszłości poprzez bardziej zrównoważony program nauczania.