Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Skarbówka w handlu internetowym. Allegro uprzedza użytkowników
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 22.06.2024 17:01

Skarbówka w handlu internetowym. Allegro uprzedza użytkowników

Zakupy online
fot. Daniel Foster, Flickr/mat. własne

Z początkiem lipca w życie wchodzą przepisy, które nakładają nowe obowiązki na handlujących w internecie. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych. Regulacje są konsekwencją unijnej dyrektywy, której calem jest walka z szarą strefą. Zmiany dotyczą zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Co z osobami handlującymi prywatnie? 

Walka z szarą strefą

1 lipca na terenie całej Unii Europejskiej zacznie obowiązywać dyrektywa DAC 7. Jej zadaniem jest walka z szarą strefą handlu w internecie. Chodzi o handlujących na przykład za pośrednictwem platform typu Allegro, Vinted czy OLX. W przypadku dużego obrotu, takie osoby działają praktycznie jak sklep, natomiast nie rejestrując swojej działalności, nie odprowadzają podatków. Portale, które zajmują się handlem w sieci od miesięcy zbierają już dane zarówno o sprzedających, jak i o usługodawcach. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, będą je bowiem musiały przekazywać do Urzędu Skarbowego. 

Z początkiem lipca portale będą też miały obowiązek weryfikowania danych osobowych usługodawców, które zakładają u nich konta. Dotyczy to nawet prywatnych osób, które rejestrują się chcąc sprzedać rękodzieło, używany sprzęt czy zaoferować usługi takie jak np. remonty, korepetycje, strzyżenie czy manicure. 
 

OpenAI chwali zdolności chata GPT-5. ”Będzie jak doktor nauk”

O czym dowie się skarbówka? Allegro tłumaczy

Urząd Skarbowy nie będzie jednak musiał wiedzieć o każdej transakcji, którą zawarto w sieci. W przypadku prywatnej sprzedaży obowiązują bowiem limity. Jeśli jednak chodzi o prywatnych usługodawców, sytuacja wygląda już inaczej - fiskus będzie wiedział o każdej tego typu transakcji. 
Allegro rozesłało do swoich użytkowników wiadomość, w której tłumaczy nowe zasady. Portal będzie zobowiązany przekazać fiskusowi dane o sprzedawcy, jeśli ten w danym roku kalendarzowym dokona co najmniej 30 transakcji, lub przeprowadzi transakcje na kwotę przekraczającą 2000 euro. 

Te warunki nie muszą być spełnione łącznie. W sytuacji, kiedy dokonamy na przykład 30 transakcji na łączną kwotę tysiąca złotych, ta informacja trafi do fiskusa. Podobnie będzie w odwrotnym przypadku – kiedy przeprowadzimy dwie lub trzy transakcje, ale ich łączna kwota przekroczy 2000 euro.
 

Allegro zapowiada transparentność

Dyrektywa DAC 7 dotyczy nie tylko handlu w sieci, ale i najmu – na przykład lokali mieszkalnych, miejsc parkingowych oraz środków transportu. Allegro zapowiedziało, że osobom, których działalność na portalu zakwalifikowała się do zawiadomienia Urzędu Skarbowego, będzie przesyłał raporty. Dzięki nim tacy użytkownicy będą mieli pełny wgląd w to, jakie informacje trafiły do fiskusa.