Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Te auta kradziono najczęściej w 2023 r. Na liście zaskoczenia
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.03.2024 15:35

Te auta kradziono najczęściej w 2023 r. Na liście zaskoczenia

samochód
Fot. Angga Pratama

Choć dzisiejsza liczba kradzieży samochodów nijak ma się do skali tego zjawiska jeszcze na przełomie wieków, to i tak co roku kradzionych są tysiące aut. Dobre wieści są jednak takie, że liczba kradzież systematycznie spada. Ponadto można wskazać marki tych pojazdów, które padają łupem złodziei najczęściej.

Spadek liczby kradzieży samochodów

Bankier.pl przywołuje dane zgromadzone przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego, według którego w 2023 r. liczba kradzieży była niższa niż w roku poprzednim, choć relatywnie niewiele. W 2023 r. wyrejestrowano 5646 ukradzionych aut, podczas gdy w 2022 r. było takich przypadków o ponad 500 mniej. Oznacza to spadek o 8,3 proc.

Największą różnicę widać jednak w porównaniu z rokiem 2021. Wówczas łupem złodziei padło 4196 samochodów, czyli o 20,5 proc. więcej niż w minionym. Oczywiście wartości z ostatnich lat nijak mają się do rekordowego roku 1999 r., kiedy z powodu kradzieży dokonano prawie 76 tys. wyrejestrowań.

Niedługo nowe opłaty dla kierowców

Jakie auta kradziono najczęściej?

Podobnie jak w latach poprzednich najczęściej kradziony model w 2023 r. to Toyota Corolla. Co ciekawe, jest ona wśród złodziei coraz bardziej popularna – model ten kradziono 247 razy, zaś jeszcze w zeszłym roku takich incydentów było o 29,3 proc. mniej.

Dalsze pozycje niesławnego rankingu jednoznacznie wskazują, że dla złodziei samochodów najczęstsze zdobycze to samochody produkcji japońskiej. Za Corollą plasuje się bowiem Toyota Rav4, Hyundai Tucson, Toyota C-HR, ale też koreańska Kia Sportage. Widać więc także, że popularne są SUV-y.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę już nie konkretne modele, ale producentów, możemy zyskać pełniejszy ogląd sytuacji. Tutaj oczywiście nadal największą popularnością „cieszy się” Toyota, jednak pozostałe miejsca na podium zajmują samochody niemieckie – kolejno Audi i Volkswagen.

Liczba kradzieży a wiek auta

Bezpośredni wpływ na liczbę kradzieży ma także to, jak stare są samochody odnajdywane przez złodziei na parkingach. Co ciekawe, to nie najnowsze samochody najczęściej są kradzione. Znacznie popularniejsze są pojazdy z lat 2019 i 2018 r. Wynika to z rekordowej liczby sprzedanych wówczas samochodów, ale też świadczy, że rozwój techniki nie wiąże się bezpośrednio ze skutecznością systemów antywłamaniowych.

Źródło: bankier.pl