Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To koniec abonamentu RTV? Padła jasna propozycja
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 12.02.2024 18:09

To koniec abonamentu RTV? Padła jasna propozycja

zbliżenie mężczyzny oglądającego telewizję w domu
Obraz autorstwa Drazen Zigic na Freepik

Rządzący rozważają radykalne zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych, co może doprowadzić do likwidacji tradycyjnego abonamentu RTV. Nowa propozycja opłaty audiowizualnej oraz procedury zwolnienia z niej budzą wiele kontrowersji. Czy to oznacza rewolucję w polskim krajobrazie medialnym?

Rewolucja w finansowaniu mediów publicznych: Propozycje zmian w abonamencie RTV

Władze rozważają rewolucyjne zmiany w systemie finansowania mediów publicznych, w tym TVP. Jedną z głównych propozycji jest likwidacja obecnego abonamentu RTV. Zamiast tego rozważa się wprowadzenie nowej formy opłaty audiowizualnej, która byłaby oparta na dotacji budżetowej lub opłacie z PIT-u i CIT-u.

Ile zarabiają influencerzy na Instagramie? Kwoty robią wrażenie Wydali gigantyczną kwotę na rządową aplikację. Skorzystało 8 osób

Nowy model opłaty audiowizualnej: Co się zmieni?

Nowy system opłaty audiowizualnej miałby być oparty na prostszej formie automatycznej opłaty, oszacowanej na około 9 zł miesięcznie. Ważnym punktem jest to, że opłata nie byłaby pobierana od konkretnych urządzeń, lecz od adresu domowego i domowników, których obejmowałaby. Ponadto, propozycja zakłada utrzymanie ulg dla osób niepełnosprawnych, kombatantów, oraz rozszerzenie ich na dzieci i młodzież do 26. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: Wielki problem Biedronki, poszło o SMS-y. UOKiK w akcji

Procedura zwolnienia z opłaty: Kto może uniknąć płacenia?

W projekcie przewiduje się procedurę umożliwiającą zwolnienie z opłaty audiowizualnej dla osób, które nie korzystają z treści przesyłanych przez różne kanały na urządzenia audio i wideo. Warto zaznaczyć, że zwolnienie to nie dotyczy konkretnych urządzeń, lecz osób niekorzystających z treści audiowizualnych w ogóle.