Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > YouTube zaskakuje. Oto co czeka użytkowników, takich funkcji jeszcze nie było
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.09.2023 13:56

YouTube zaskakuje. Oto co czeka użytkowników, takich funkcji jeszcze nie było

youtube w telefonie
domena publiczna

YouTube ma ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy oglądają 1 miliard godzin filmów dziennie. Nic więc dziwnego, że platforma nieustannie się rozwija i pozwala zarówno odbiorcom cieszyć się nowymi opcjami, jak i twórcom czerpać korzyści z nowych funkcjonalności.

Miliard godzin treści dziennie

YouTube jest niezmiernie popularną platformą i już na stałe wkradł się w nasze życie codzienne. To miejsce, które przyciąga ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników co miesiąc, a od roku 2021 zajmuje drugie miejsce pod względem popularności w internecie, zaraz po Google (którego jest zresztą częścią). YouTube to potężne narzędzie, obejmuje swoim zasięgiem 100 krajów i oferuje treści w 80 językach. Co 60 sekund na platformę trafia ponad 500 godzin materiałów wideo, a użytkownicy oglądają tam codziennie ponad miliard godzin treści.

Od samouczków, obejmujących robienie makijażu czy majsterkowanie, przez recenzje filmów czy gier wideo, aż po teorie spiskowe i serie typu komentowanie tego, co aktualnie dzieje się na świecie lub w sieci, i wiele więcej. Po prostu YouTube oferuje swoim użytkownikom bardzo różnorodne treści, co czyni go jedną z najbardziej dynamicznych i wciągających użytkownika platform internetowych. YouTube stał się także ulubionym narzędziem firm, a aż 70% marketerów planuje wykorzystać go w swoich przyszłych kampaniach. Nic więc dziwnego, że serwis stale się rozrasta oraz oferuje różne możliwości monetyzacji dla twórców, oraz plany dla widzów. Teraz ogłoszono kolejne ulepszenie.

Natychmiast usuń tę aplikację. Wykryto poważne zagrożenie Ważny komunikat znanego banku. Miliony osób czekają problemy, zacznie się już za chwilę

Nadchodzi Dream Screen. Shortsy zyskają nowy wygląd

Należąca do Google witryna do udostępniania plików wideo ogłosiła w czwartek podczas corocznego wydarzenia Made on YouTube szereg nowych narzędzi sztucznej inteligencji (SI), które zostaną zaimplementowane na użytek internautów korzystających z serwisu. YouTube zaprezentował przede wszystkim funkcję, która umożliwi twórcom generowanie obrazów SI i wykorzystywanie ich jako tła wideo. 

Dream Screen zostanie najpewniej wydany jeszcze w tym roku i pozwoli użytkownikom wykorzystanie mocy generatywnej sztucznej inteligencji do stworzenia tła do zdjęć lub filmów. Materiał wygenerowany przez sztuczną inteligencję można umieścić w tle krótkiego filmu na YouTube, czyli nagraniu z zakładki Shorts

Będzie to działać podobnie jak typowy generator obrazów SI, czyli użytkownicy mogą wpisywać wskazówki, aby wytworzyć wybrane przez siebie tło. YouTube twierdzi też, że ostatecznie użytkownicy otrzymają też opcję remiksowania i edytowania istniejących treści za pomocą narzędzi sztucznej inteligencji, aby stworzyć coś nowego. Ale Dream Screen to nie wszystko.

Brak pomysłu na film? Zapytaj SI

Platforma ujawniła także inną funkcję opartą na sztucznej inteligencji, która będzie mieć formę narzędzia podpowiadającego pomysły na filmy. Nowa opcja sztucznej inteligencji w YouTube Studio będzie sugerować pomysły, a nawet przedstawiać zarysy przyszłych filmów.

The Verge zauważa, że ​​sugestie sztucznej inteligencji zostaną spersonalizowane pod kątem poszczególnych twórców i będą uwzględniać trendy wśród odbiorców. Ma to znacznie ułatwić twórcom tworzenie oryginalnych treści oraz znajdowanie inspiracji.

- Proces opracowywania pomysłu na film jest czasochłonny i może przypominać domysły na chybił trafił, dopóki film nie zostanie opublikowany i nie zaczną pojawiać się komentarze – tłumaczył decyzję dyrektor generalny YouTube, Neal Mohan.

Kolejnym narzędziem SI, które ma się pojawić na YouTube, jest system rekomendacji muzyki. Przeanalizuje on film i zasugeruje odpowiedni plik audio. Doda również funkcję dubbingu AI, która w założeniu ma umożliwić twórcom łatwe i szybkie przekładanie filmów na języki obce. To wszystko będzie sprzyjać lepszym zarobkom twórców. Te narzędzia mają się pojawić w przyszłym roku.

Kto stworzył to dzieło?

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała kwestia informowania widzów o tym, że oglądają treści stworzone przy wsparciu sztucznej inteligencji. W odpowiedzi na rozpowszechnianie przekonujących materiałów syntetycznych inne platformy, takie jak TikTok, wprowadziły już etykiety umożliwiające identyfikację materiału wygenerowanego przez sztuczną inteligencję.

Źródło: Marketsplash, YouTube, Peta Pixel i The Verge