Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 01.12.2023 14:56

Zorza polarna nad Polską. To najlepsza okazja na obserwację od wielu miesięcy

zorza polarna
Fot. Henrik Heitmann

Dzisiejszego wieczoru zapowiada się na nie lada ucztę dla każdego, kto lubi oglądać nocne niebo. Zwiększona aktywność słoneczna może sprawić, że z niemal całego terytorium Polski będzie można obserwować zorzę polarną. Kiedy i gdzie będzie można ją zobaczyć?

Wielki rozbłysk zmierza w stronę Ziemi

Jak zwraca uwagę serwis GeekWeek, zmierzający w stronę Ziemi rozbłysk słoneczny Kanibal ma szansę wywołać burzę magnetyczną kategorii G3. Rozbłysk zaliczany jest do najsilniejszych, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich miesięcy, a jego skutki będzie można zaobserwować na Ziemi już dziś, wczesnym wieczorem.

Sprzyjające warunki mogą doprowadzić do tego, że zjawisko zorzy polarnej będzie można zaobserwować niekiedy nawet w południowej części Polski. Co prawda należy uwzględnić jeszcze wpływ wiatru słonecznego, który może zniwelować efekt, jednak na razie warunki są oceniane jako sprzyjające.

Jak obserwować zorzę polarną w Polsce? Przydatne aplikacje dla każdego

Obserwację może utrudnić pogoda

Oczywiście utrudnieniem może być jeszcze jeden czynnik, tym razem stricte ziemski. Chodzi rzecz jasna o zachmurzenie. Według prognoz Skyradar nad większością kraju będą się dziś niestety unosić chmury, a południowa połowa kraju w zasadzie będzie nimi całkowicie pokryta.

Duże zachmurzenie prognozowane jest także na Wybrzeżu, niemniej w niektórych częściach Polski, m.in. w północnej Wielkopolsce, w kujawsko-pomorskim oraz podlaskim chmur ma być niewiele i właśnie tam szczególnie warto spojrzeć w górę już za kilka godzin.

Jak oglądać zorzę?

Aurora borealis, jeśli dopisze pogoda, a wiatr słoneczny będzie miał odpowiednie parametry, będzie możliwa do zaobserwowania oczywiście nad północnym horyzontem. By zobaczyć zorzę, warto oddalić się od miast zanieczyszczających nocne niebo światłem. W tej chwili trudno przewidzieć dokładną godzinę występowania zorzy, rozwój sytuacji można śledzić m.in. na stronie spaceweatherlive.com.

Źródło GeekWeek.pl / Skyradar