Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Czy można ładować smartfon w czasie burzy? Ekspert mówi jasno
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.05.2024 19:55

Czy można ładować smartfon w czasie burzy? Ekspert mówi jasno

telefon burza
Fot. Unsplash.com/Kamil Feczko, Luka Vovk

W związku z okresem nasilonych burz, w Polsce powraca temat nie tylko naszego bezpieczeństwa, ale i naszych sprzętów. Wiele osób zastanawia się, czy elektroniczne urządzenia powinny być podłączone w tym czasie do prądu i czy może to stwarzać jakieś potencjalne zagrożenia. Co na ten temat mówią eksperci?

Ładowanie urządzeń w czasie burzy – musisz to wiedzieć

Wokół połączenia burz i urządzeń elektronicznych od lat narosło wiele mitów. Nic więc dziwnego, że do dzisiaj niewiele osób potrafi odpowiedzieć na pytanie, co zrobić z elektroniką w czasie wyładowań atmosferycznych. Wart zatem przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa naszego sprzętu. 

Poważna awaria w Pekao. Dotyczy klientów z całej Polski

Czy można ładować telefon w trakcie burzy?

System ochrony przeciwprzepięciowej to już standard w przypadku nowo wybudowanych domów. Za jego sprawą możliwa jest ochrona przed uszkodzeniami wynikającymi z piorunów. Nie każdy wie, że mimo tego zawsze lepiej zachować dodatkową ostrożność i w trakcie burzy odłączyć urządzenia zarówno od prądu, jak i od internetu.

ZOBACZ TAKŻE: Atak hakerski na polskie markety. Wydano zalecenia dla klientów

Awaria urządzeń elektronicznych po burzy – jak jej uniknąć?

Dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z portalem komorkomania.pl podkreślił, że użycie listwy zabezpieczającej przed przepięciami i bezpieczników nie są całkowicie bezpiecznymi rozwiązaniami. Wszystko przez promieniowanie elektromagnetyczne, które podczas wyładowań atmosferycznych może uszkodzić naszą elektronikę bez względu na to, czy jest lub nie jest podłączona z siecią elektryczną. Wystarczy, że dojdzie do niego blisko naszego urządzenia, a już możliwe jest jego uszkodzenie.

Jeśli ładujemy telefon podczas burzy, musimy liczyć się z często kosztownymi konsekwencjami. Nie należy zapominać, że w przypadku awarii urządzenia możemy stracić zgromadzone w nim dane. Warto więc zwracać szczególną uwagę na prognozy burz i planować ładowanie telefonu z wyprzedzeniem.

Źródło: komorkomania.pl