Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dostałeś telefon z tego numeru? Policja ostrzega Polaków
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 29.03.2024 17:25

Dostałeś telefon z tego numeru? Policja ostrzega Polaków

telefon
Fot. Pixabay/Pexels

Policja alarmuje: oszuści stosują nową, niebezpieczną metodę, podszywając się pod organy ścigania, w tym nawet pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Ich celem jest wyłudzenie pieniędzy oraz poufnych informacji od niewinnych osób. Jak działają i jak się przed nimi obronić?

Podszywanie się pod organy ścigania

Policja ostrzega przed nową, niebezpieczną taktyką oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy w celu wyłudzenia pieniędzy oraz poufnych informacji. Oszuści internetowi coraz częściej udają policjantów, podszywając się nawet pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), instytucję zajmującą się walką z cyberprzestępczością.

To koniec SMS-owych oszustw? Od dziś nowy obowiązek Hakerzy mogą wejść do każdego pokoju hotelowego. Wystarczy kilka sekund

Jak działają oszuści?

Oszuści często dzwoniąc z numerów rozpoczynających się od prefiksu 47, kontaktują się z potencjalnymi ofiarami, wykorzystując wycieki danych, aby zdobyć zaufanie. Dysponując prywatnymi informacjami, takimi jak imię, nazwisko, adres e-mail czy numer konta bankowego, próbują przekonać osoby do wykonania niebezpiecznych operacji finansowych, podając się za funkcjonariuszy lub pracowników instytucji finansowych.

ZOBACZ TAKŻE: Otrzymałeś taki list? Zwiastuje złe wieści. Oszuści mogli wykraść twoje dane

Jak się bronić przed atakiem?

  • Weryfikacja tożsamości: Najważniejszym punktem jest weryfikacja tożsamości osoby dzwoniącej. Nigdy nie należy zgadzać się na wykonywanie przelewów ani podawanie kodów autoryzacyjnych przez telefon.
  • Ostrożność w rozmowach: Zachowaj ostrożność w rozmowach telefonicznych z osobami podającymi się za policjantów lub pracowników banków. Pamiętaj, że prawdziwi funkcjonariusze czy pracownicy instytucji finansowych nigdy nie proszą o wykonanie operacji bankowych przez telefon.
  • Uwaga na szczegóły: Nie ufaj numerom telefonów czy fachowemu słownictwu. Często oszustwo można rozpoznać po zwróceniu uwagi na komunikaty odnośnie autoryzacji płatności oraz SMS-ach informujących o podejrzanych transakcjach.

Policja przypomina, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie informują telefonicznie o tajnych akcjach ani nie proszą osób postronnych o udział w nich. Ostrożność jest kluczowa, a świadomość o takich zagrożeniach może pomóc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.