Tech.BiznesINFO.pl Cyberbezpieczeństwo Fala fałszywych ofert pracy. Zarabiają na nich tylko oszuści
fot. Unsplash/Asterfolio

Fala fałszywych ofert pracy. Zarabiają na nich tylko oszuści

27 czerwca 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Rośnie popularność oszustw internetowych polegających na dystrybucji fałszywych ofert pracy. Napastnicy kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub SMS-ów i obiecując krocie za prostą, dorywczą pracę zdalną. Zachęceni łatwym zyskiem internauci w rzeczywistości są okradani.

Fałszywy rekruterzy w komunikatorach

Serwis Interia przestrzega przed fałszywymi rekruterami działającymi w internecie. Kontaktują się oni z przypadkowymi internautami, oferując zazwyczaj prostą pracę dorywczą na bardzo dobrych warunkach. Wyróżnić można kilka stałych elementów:

  • elastyczne godziny pracy,
  • wysokie wynagrodzenie,
  • praca zdalna,
  • nieskomplikowane obowiązki,
  • zerowy próg wejścia.

Popularnym scenariuszem jest praca polegająca na publikowaniu komentarzy w internecie .

Groźne połączenia: sztuczny głos namawia do kontaktu na WhatsAppie

Pieniądze za możliwość pracowania

Szybko okazuje się, że firma oferująca rzekomo pracę wykorzystuje do jej rozliczania skomplikowane serwisy służące jej ewidencjonowaniu. Można w nich śledzić swoje postępy i zarobki, działa system premii czy poziomów zwiększających stawki. Za dostęp do tych ostatnich najczęściej trzeba dopłacać.

Po dokonaniu kilku przelewów, dzięki któremu możemy rzekomo wypłacić zgromadzone na kontach pieniądze, a najczęściej przekazaniu kompletu swoich danych, kontakt się urywa. Zarobek nigdy nie trafia do ofiar, a jedynymi przelewami, jakie zostają wykonane, są te, które trafiają na rachunek oszustów .

Jak rozpoznać próbę oszustwa?

Napastnicy nie wybierają swoich ofiar precyzyjnie, lecz korzystają z wyciekłych wcześniej danych z usług internetowych. Uwagę należy zwracać na same warunki - jeśli są one tak dobre, że wzbudzają zastrzeżenia, to niemal na pewno mamy do czynienia z próbą oszustwa . Nigdy nie należy też przekazywać nikomu pieniędzy za swoją pracę. Szczególną ostrożność powinni zachować zwłaszcza użytkownicy WhatsAppa.

Kolejne oszustwo na Facebooku. Wydano pilne ostrzeżenie
Dzwoni do ciebie pracownik PKO BP? Ważne ostrzeżenie dla wszystkich
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Tech.BiznesINFO/BiznesINFO/Goniec. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech