Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.
Fot. Unsplash/Sami Matias Breilin

Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.

23 maja 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Maj nie szczędzi nam pięknych widowisk na nocnym niebie. Po rekordowym koronalnym wyrzucie masy na Słońcu i wywołanej nią zorzą polarną, którą było widać w całej Polsce, a następnie przelocie meteorytu nad północną Portugalią  czas na kolejne. Kiedy zorze pojawią się ponownie nad Polską? Lepiej tego nie przegapić.

Zorze polarne nad Polską

Weekend 10-12 maja zapamiętamy za sprawą wyjątkowo dobrze widocznej z terytorium Polski zorzy polarnej . Zjawisko można było zaobserwować na terytorium całej Polski, oczywiście konieczne było spełnienie do tego konkretnych warunków.

Zorze polarne występują na północnej części nieba, najlepiej widać je na terenach oddalonych od dużych ośrodków miejskich, gdzie mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem nocnego nieba sztucznym światłem. Zorze są także lepiej widoczne z miejsc położonych na większych wysokościach.

Zorze polarne nad Polską. Konsekwencje pięknego zjawiska

Nadchodzą kolejne zorze polarne

Polskie Radio informuje, że wspomniany weekend, choć bez wątpienia był wyjątkowy, nie będzie jedyną okazją do obserwacji zorzy polarnej nad Polską . Aktywność słoneczna w bieżącej fazie jest większa, niż oczekiwano i choć nie sposób przewidzieć wielkości i dokładnego czasu wyrzutów masy, to możemy się spodziewać, że nastąpią one jeszcze w tym roku.

ZOBACZ : Wielka awaria internetu. Polacy masowo zgłaszają problemy

Takiego zdania jest doktor Przemysław Mróz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego . Według niego maksimum aktywności Słońca może nastąpić już w drugiej połowie br. Możliwość oglądania zorzy polarnej z dużej części Polski możemy spodziewać się zwłaszcza jesienią i później .

Dlaczego w Polsce widać zorze?

Możliwość obserwowania zorzy polarnej w Polsce nie jest czymś, do czego przywykliśmy, jednak nie jest to powód obaw. Przyczyną jest zwiększona aktywność Słońca charakterystyczna dla schyłkowej części 11-letniego cyklu, który aktualnie ma miejsce. Warto więc spojrzeć w nocy na północ - kolejna taka okazja może się zdarzyć w 2035 r.

Źródło: polskieradio.pl

Dodatkowa planeta w Układzie Słonecznym? Zaskakujące doniesienia
Asteroida Apophis w 2029 r. miała uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy o niej więcej
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Tech.BiznesINFO/BiznesINFO/Goniec. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech