Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Kończy się czas na zapłatę
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.02.2024 13:32

Kontrolerzy zapukają do drzwi Polaków. Kończy się czas na zapłatę

Pukanie do drzwi
Iberion

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich Polaków, którzy posiadają telewizor lub radio. Wiele osób jednak nie dopełnia tego obowiązku, co może wiązać się z niemałą karą finansową. Już niebawem kończy się termin za zapłatę i w związku z tym kontrolerzy mogą zapukać do drzwi Polaków.

Kontrowersyjna opłata, której unika wiele osób

Abonament RTV powinien zapłacić każdy, kto posiada telewizor lub radio. Opłata ta wzbudza niemałe kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa. Jak się okazuje, bardzo wiele osób unika tego obowiązku, a z danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że opłatę abonamentową uiszcza jedynie co trzecia osoba. Jak się okazuje, niebawem mija termin zapłaty.

Zobacz także: Znamy nazwę kolejnej wersji Windowsa. Microsoft uciął spekulacje

Dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 r. – dostępne programy i warunki do spełnienia

Abonament RTV zostanie zlikwidowany?

Abonament RTV jest kontrowersyjnym obowiązkiem, a kwestia jego likwidacji coraz częściej staje się przedmiotem dyskusji. Jak na razie nie ma oficjalnych wieści w tej sprawie, choć padło już sporo pomysłów, co mogłoby tą opłatę zastąpić.

Jedną z propozycji przedstawił jakiś czas temu Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Byłoby to wprowadzenie składki audiowizualnej pobieranej od wszystkich płatników PIT, CIT i KRUS.

Kończy się czas na zapłatę. Kontrolerzy będą pukać do drzwi Polaków

Istnieje możliwość dokonania opłaty abonamentu za cały rok z góry, ale należy zrobić to do 25 stycznia danego roku. Jeśli ominęliśmy ten termin, to powinniśmy płacić do 25. dnia każdego miesiąca. Obecne stawki prezentują się następująco: 27,30 zł za telewizor (lub radio i telewizor) i 8,70 zł za radio.

Pracownicy Poczty Polskiej mogą przeprowadzić kontrole w celu sprawdzenia, czy wywiązujemy się z tego obowiązku. Niesolidni płatnicy powinni mieć się na baczności, bowiem kara za nieopłacony abonament RTV jest równa trzydziestokrotności jego miesięcznej wysokości. Konieczne jest również uregulowanie zaległości.