Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nadchodzą nowe automaty paczkowe. Skorzystamy za darmo?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 08.06.2024 09:19

Nadchodzą nowe automaty paczkowe. Skorzystamy za darmo?

automat paczkowy, paczka
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Codziennie tysiące Polaków odbierają swoje przesyłki z automatów InPostu. To rozwiązanie jest tak popularne, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że istnieje wiele innych usług, działających na tej samej zasadzie. Teraz na rynek ma wkroczyć nowy gracz. Automaty paczkowe mają być… całkowicie darmowe.

Wyślesz i odbierzesz paczkę nie tylko z InPostem

Trzeba przyznać, że marka InPost rozwinęła się w Polsce do imponujących rozmiarów. Paczkomaty stoją obecnie na niemal każdej ulicy w większych miastach, nie stanowią rzadkości także w mniejszych miejscowościach. Nic więc dziwnego, że automaty paczkowe takich firm jak Orlen, Allegro czy Aliexpress żyją w cieniu przesyłkowego giganta. Teraz może się to jednak zmienić. Padła zaskakująca zapowiedź.
 

Ludzie masowo usuwają Instagrama. Wskazują jeden powód

Pakomaty staną się hitem?

Na polskim rynku już wkrótce mają pojawić się ”Pakomaty”. Za start nowej usługi ma być odpowiedzialny Włodzimierz Stańczak. Przedsiębiorca ma na swoim koncie już firmę kurierską Siódemka, ta jednak została po latach przejęta przez DPD. Co najważniejsze, właściciel ma już wizję, jak wybić się ponad działającą od dawna konkurencję: Pakomaty mają być dostępne dla wszystkich, za darmo. W polskich miastach pierwsze automaty paczkowe miałyby się pojawić już 7 lipca. Wraz z zapowiedzią projektu nasunęły się jednak również wątpliwości.

Darmowe automaty paczkowe. Kto za to zapłaci?

Oczywiste jest, że, jak to się mówi, w rzeczywistości ”nic nie jest za darmo”. Pytanie o to, kto poniesie koszty związane z usługami Pakomatów, jest więc jak najbardziej zasadne. Okazuje się, że w swym założeniu automaty firmy 7BOX mają być dostępne dla wszystkich firm, przewoźników i sklepów. W przeciwieństwie do Inpostu czy Allegro, nie będzie do tego potrzebna umowa. To jednak właśnie firmy kurierskie mają ponosić koszty użytkowania Pakomatów. Dla klientów indywidualnych to z pewnością olbrzymi plus. Trudno jednak jednoznacznie określić, czy również przewoźnicy będą zachwyceni takim rozwiązaniem.