Tech.BiznesINFO.pl Nauka i kosmos Nowe odkrycie Teleskopu Webba. Na tej planecie rok trwa 6 dni, a z nieba pada piasek
WASP-107b, przedstawienie artystyczne, fot. ESA/Hubble, NASA, M. Kornmesser na licencji CC BY 4.0 DEED

Nowe odkrycie Teleskopu Webba. Na tej planecie rok trwa 6 dni, a z nieba pada piasek

19 listopada 2023
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Teleskop Webba przyniósł kolejne ciekawe odkrycie. Zespół naukowców badających egzoplanety w sąsiadujących z Drogą Mleczną galaktykach dzięki Webbowi był w stanie lepiej zbadań jedną z nich, cechującą się małą gęstością – WASP-107b. W ten sposób napotkano niezwykłe zjawisko, które naukowcy uznali za „kluczowy kamień milowy”.

WASP-107b – egzoplaneta 200 lat świetłnych od Ziemi

O WASP-107b wiemy nie od dzisiaj – odkryto ją przed pięcioma laty. Egzoplaneta krąży wokół Gwiazdy WASP-107, mniejszej i chłodniejszej niż nasze Słońce, i znajduje się 200 lat świetlnych od Ziemi . WASP-107b jest wielkością zbliżona do Jowisza, zaś uwagę zwraca jej niska gęstość, za sprawą której porównywana jest w niektórych aspektach do komety.

Dzięki nowym możliwościom, jakie dostarczył naukowcom teleskop Weba, zespół europejskich akademików mógł znacznie głębiej niż dotychczas spenetrować luźną atmosferę WASP-107b. Jak luźną? Dość powiedzieć, że planeta wielkości Jowisza waży tyle, co 12 proc. jego masy . To właśnie m.in. ta cecha pozwoliła na odczyty sięgające 50 razy głębiej, niż było to możliwe bez Webba.

Polskie firmy za kilka dni wyślą w kosmos satelitę. „Zupełnie nowy obszar eksploatacji”

Piasek jak woda na Ziemi

Dzięki temu naukowcy zauważyli dość zaskakującą obecność dwutlenku siarki . Nie spodziewano jej się tam za sprawą wspomnianej już relatywnie niewielkiej wielkości i temperatury gwiazdy, którą w sześć dni obiega WASP-107b. Szybko jednak odnaleziono przyczyny występowania dwutlenku siarki w atmosferze – wynika to z jej gęstości, przez którą fotony emitowane przez gwiazdę przenikają głęboko do atmosfery, stymulując w ten sposób reakcje skutkujące otrzymaniem dwutlenku siarki.

Nie to jednak najbardziej zadziwiło badacz, lecz sposób, w jaki planecie występują krzemiany, czyli po prostu piasek. Otóż na WASP-107b podlega on procesowi podobnemu do wędrówki wody na Ziemi . Uświadczyć można tam zatem chmur składających się z piasku, opadów piasku, a w końcu procesu, w którym z opadłego piasku na powrót formują się chmury.

Krok milowy w badaniach nad egzoplanetami

Występowanie w atmosferze drobnoziarnistego piasku, i to w sposób, który można porównać do występowania wody na Ziemi, ma być dla naukowców bezcenną informacją w określaniu procesu kształtowania się egzoplanet . Według kierownika badań Leena Decina z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven, nowe odkrycie „zmienia nasze rozumienie formowania się i ewolucji planet, rzucając nowe światło na nasz własny Układ Słoneczny”.

Źródło: space.com

Ślady substancji organicznych na największym księżycu Jowisza. Ciekawe odkrycie sondy Juno
Jak obserwować zorzę polarną w Polsce? Przydatne aplikacje dla każdego
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech