Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Oszuści podszywający się po banki w rękach policji. Zabezpieczono złoto, gotówkę i biżuterię
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.01.2024 12:38

Oszuści podszywający się po banki w rękach policji. Zabezpieczono złoto, gotówkę i biżuterię

pieniądze
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Zatrzymano grupę przestępców, którzy kradli pieniądze, podszywając się pod banki. Ośmiu z trzynastu mężczyzn trafiło do aresztu tymczasowego, wobec pięciu zastosowano ograniczenie wolności. W trakcie zatrzymana zabezpieczono mienie na pokaźną kwotę.

Oszuści podszywali się pod banki

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o rozbiciu grupy składającej się z 13 osób, które dokonywały oszustw, wykorzystując element podszywania się pod pracowników banków. Według dotychczasowych ustaleń dzwonili oni pod losowe numery i okłamywali rozmówców, że pieniądze na ich kontach są zagrożone.

Następnie przekonywali, że w celu zablokowania transakcji konieczne jest zainstalowanie na komputerze ofiary oprogramowania pozwalającego na uzyskanie zdalnego dostępu do pulpitu. Za jego pośrednictwem przelewali pieniądze ofiar na konta założone wcześniej na tzw. słupy. W końcu dokonywali wypłat skradzionych pieniędzy w bankomatach na terenie Warszawy.

Atak na ALAB laboratoria. Nowe informacje o skradzionych danych pacjentów

Areszty tymczasowe i ograniczenia wolności

Działanie służb jest ściśle koordynowane z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. W przypadku pięciu zatrzymanych zastosowano zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe. Pozostali przebywają w areszcie tymczasowym.

Podczas operacji zabezpieczono dużą liczbę dowodów: dziesiątki telefonów, komputerów i kart SIM, nośniki pamięci, dokumentację bankową, a nawet odzież, jaką oszuści ubierali na czas wypłat pieniędzy z bankomatu. Do policyjnego magazynu trafiły też sztabki złota, biżuteria, gotówka w kwocie ponad 44 tys. zł oraz studolarowe banknoty, które jednak mogą być fałszywe.

Sprawa jest rozwojowa

CBZC zajęło mienie przestępców o wartości ponad 400 tys. złotych, jednak na tym dochodzenie się nie kończy. Policja zapowiada, że sprawa jest rozwojowa i nie jest wykluczone, że liczba zatrzymanych może się zwiększyć w miarę dokonywania kolejnych czynności. 

Zobacz także: Polacy masowo otrzymują niepokojące SMS-y. MSWiA reaguje, wydano pilne ostrzeżenia