Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Producent automatyki domowej bankrutuje. Dalszy los urządzeń
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.05.2024 20:40

Producent automatyki domowej bankrutuje. Dalszy los urządzeń

smart home
Fot. Unsplash/Sebastian Scholz (Nuki)

Decyzja o montażu automatyki domowej może nieść ze sobą wiele korzyści, ale też ryzyko. Zwłaszcza jeśli system bazuje na zewnętrznej infrastrukturze, serwerach utrzymywanych przez producenta. Wkrótce mogą się o tym przekonać posiadacze kontrolerów Brilliant - firma jest na skraju upadku i czeka na ofertę kupna.

Brilliant bankrutem. Firma na sprzedaż

Brilliant to popularny zwłaszcza w USA amerykański startup, który zdobył popularność za sprawą kontrolerów automatyki domowej i systemów inteligentnego oświetlenia. W ostatnim czasie wokół działalności Brilliant zaczęły narastać pytania. Dystrybutorzy sprzętu m.in. na Reddicie zgłaszali, że z przedstawicielami firmy nie sposób nawiązać kontaktu, a sprzedaż komponentów automatyki została wstrzymana.

Kwestię tę wyjaśnił serwis The Verge w rozmowie z dyrektorem wykonawczym Brilliant, Aaronem Emighem. Ten przyznał, że Brilliant jest bankrutem. Zwolniono już dużą część pracowników, zlikwidowano dział wsparcia, trwa sprzedaż majątku spółki, a ona sama została wystawiona na sprzedaż. Rzekomo nie brakuje ofert kupna, jednak na deklaracje te trzeba spoglądać z rezerwą.

Magazyn energii z piasku. Kolejne miasto skorzysta z innowacji

Co dalej z serwerami?

Jak zawsze w takich kwestiach pojawia się pytanie - co dalej z produktami firmy, która już zostały zainstalowane w wielu tysiącach domów i wymagają do działania infrastruktury utrzymywanej przez firmę? Emigh nie ma dobrych wieści. Wyraził on nadzieję, że serwery nadal będą działały i obsługiwały kontrolery, ale nie może w tej kwestii złożyć żadnych deklaracji, gdyż zwyczajnie nie zależy to od niego.

Ta szczerość, choć w cenie, to bardzo złe wieści dla posiadaczy automatyki domowej Brilliant. Oczywiście nowy właściciel spółki, jeśli się pojawi, może zdecydować o wyłączeniu serwerów i trudno będzie pociągnąć go za to do odpowiedzialności. Tymczasem urządzenia w najlepszym wypadku stracą swoje zaawansowane funkcje, a w najgorszym będą do wyrzucenia. Inteligentne domy tysięcy rodzin z dnia na dzień zgłupieją.

Nauczka na przyszłość

Choć Brilliant nie ma ogromnej rzeszy klientów w Polsce, to jego sprawa może stanowić przestrogę przed konstruowaniem systemów automatyki domowej na bazie zewnętrznej infrastruktury serwerowej. Działanie w takim paradygmacie pozbawia użytkowników wpływu na funkcjonowanie systemu, a producent może wycofać się z rynku w każdej chwili wraz ze swoim zapleczem technicznym.

Najrozsądniejszym podejściem do budowania inteligentnego domu pozostaje poleganie na rozwiązaniach, które zachowują pełną sprawność, działając lokalnie, bez konieczności połączenia z internetem. Nie chodzi tu już nawet o konieczność samodzielnego budowania urządzeń z użyciem choćby komputerów jednopłytkowych, ale o wybór takich producentów, którzy nie uzależniają działania swoich urządzeń od kondycji finansowej firmy. Inaczej można podzielić los mieszkańców domów, w których zainstalowane zostały systemy firmy Brilliant.

Źródło: theverge.com