Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Telefony będą jeszcze droższe. Wszystko przez jeden element
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 19.05.2024 20:59

Telefony będą jeszcze droższe. Wszystko przez jeden element

telefon
Fot. Pixabay/Steve Buissinne

Rok 2024 ma być tym, w którym sprzedaż smartfonów powróci do czasów sprzed pandemii, co zresztą jest już w pewnych obszarach widoczne. Z rosnącą liczbą sprzedanych egzemplarzy urządzeń będą najpewniej rosnąć także ceny. Za taki stan rzeczy odpowiadać może Qualcomm.

Flagowe smartfony podrożeją

W ostatnich latach w wycenach smartfonów można dostrzec dwa zjawiska. Z jednej strony coraz bardziej zaawansowane i dopracowane urządzenia można kupić coraz taniej, z drugiej koszt zakupu najbardziej zaawansowanych flagowców wciąż rośnie. Niestety ten drugi trend będzie wyłącznie się pogłębiał.

Jak bowiem donosi serwis bechmark.pl, ceny swoich komponentów ma zamiar podnieść Qualcomm, czyli producent najpowszechniej wykorzystywanych w smartfonach układów SoC marki Snapdragon. Na ten rok Qualcomm planuje premierę układu Snapdragon 8 4. generacji o wielkości tranzystora 3 nm, który trafi do najbardziej zaawansowanych smartfonów z Androidem.

Jak płacić w sklepach smartfonem? Android, iPhone i BLIK

Podwyżki mogą zmieść całą klasę smartfonów

Flagowce ze Snapdragonem będą jeszcze w dniu premiery jeszcze droższe niż te zeszłoroczne. Tak przynajmniej twierdzą informatorzy, według których Qualcomm chce wycenić układ SM8750 znacznie drożej niż poprzednią generację. Nie padły konkretne kwoty, ale wzrost ma być na tyle duży, że spowoduje przetasowania w klasie podserii flagowców.

Według źródeł rzeczone podserie, których przykład stanowić mogą Samsungi FE, albo będą musiały zmienić swoją wycenę, albo zrezygnować ze stosowania najbardziej zaawansowanych układów SoC Qulacomma. W innym wypadku kontynuacja dotychczasowych założeń nie będzie rentowna, a to może z kolei skłonić producentów do całkowitej rezygnacji z urządzeń w tej klasie.

W kolejce pecety ze Snapdragonem X

Należy także pamiętać, że ten rok w wydaniu Qualcomma upłynąć ma także pod znakiem nowego Snapdragona X, czyli ARM-owego procesora, który zasilać będzie już nie smartfony, ale przede wszystkim urządzenia hybrydowe i laptopy. Prezentacji możemy się spodziewać lada moment - premierę nowych urządzeń zapowiedział na wtorek Microsoft.

Źródło: benchmark.pl