Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

zuckerberg
05.05.2023 12:09 Koniec dorabiania się kosztem dzieci. Komisja chce srogich kar za nieszanowanie prywatności, Meta straci na tym miliardy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu chce odciąć produkty Mety od możliwości monetyzacji danych pozyskanych od niepełnoletnich użytkowników.

putin
05.05.2023 10:15 Czarne chmury nad Zachodem. Rosja grozi odcięciem od internetu, a NATO bije na alarm

Służby wywiadowcze NATO ostrzegają, że Moskwa mapuje systemy infrastruktury krytycznej UE i USA. Może wziąć na cel podmorskie połączenia energetyczne i gazowe Zachodu. 

putin
28.04.2023 11:08 Polska wśród najbardziej narażonych krajów, prawie 4 tys. ataków tygodniowo. Lepiej mieć się na baczności

Łotewska agencja bezpieczeństwa cybernetycznego (Cert.lv) przekazała niepokojące wieści o atakach ze strony „krajów na wschód od Łotwy”. Raport obejmuje państwa Unii Europejskiej. 

prąd
28.04.2023 10:15 68-latek kradł prąd na potęgę, bo chciał się szybko wzbogacić. Teraz pójdzie siedzieć

Śląska policja ujęła mężczyznę, który nielegalnie pobierał prąd do zasilania koparki kryptowalut. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.

laptop
26.04.2023 18:10 Wyciekły dane aż 30 tys. osób. Urzędnicy wyjaśniają i apelują do mieszkańców

Magistrat poinformował o uzyskaniu przez cyberprzestępców dostępu do numerów telefonów oraz treści przekazywanych w komunikatach SMS.

telefon
26.04.2023 17:16 Operator sieci komórkowej straszy nową opłatą

Znany dostawca usług telefonii komórkowej wysyła do klientów sieci SMS-y z informacją o planowanej opłacie dodatkowej.

policja
25.04.2023 17:10 Policja traci cierpliwość. Idziesz z telefonem, możesz dostać wysoki mandat

Według danych Komendy Głównej Policji liczba osób wchodzących na przejścia dla pieszych z telefonem w ręku drastycznie wzrosła.

telefon w ręce
24.04.2023 21:01 Oszuści dopracowali do perfekcji perfidną metodę. Stracisz pieniądze i jeszcze będziesz dziękować

SMS-y od naciągaczy, którzy udają różne instytucje oraz połączenia telefoniczne z syntezatorami mowy lub podszywającymi się pod firmy oszustami to bardzo powszechny problem. Ten spam naraża odbiorcę na utratę danych poufnych, a co za tym zwykle idzie, także dużych kwot. Codziennie można się natknąć na doniesienia o tym, że ktoś w Polsce nabrał się na fałszywego przedstawiciela banku, firmy kurierskiej czy policji. 

policja
07.03.2023 22:18 Coraz sprytniejsze przekręty. Oszuści podają się za policję. Na co uważać

Oszuści najwidoczniej osłabili swoją aktywność dzwoniąc i podszywając się pod wnuczków lub innych krewnych. Zamiast tego, rozsyłają rzekome wezwania z Policji. I to szczerze mówiąc, serdecznie.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:32 Rząd chce wprowadzić rozwiązania chroniące przed spoofingiem i phisingiem. To odpowiedź na masowe oszustwa

Sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jackiem Oko zaprezentowali w środę projekt rozwiązania, którego celem jest ochrona abonentów polskich sieci komórkowych przed phishingiem. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych. – Z phishingiem mamy do czynienia od dawna, jednak w ostatnich miesiącach widzimy zdecydowane wzmożenie cyberataków. W grudniu ubiegłego roku, w oparciu o propozycje zespołu reagowania na incydenty NASK, Prezes UKE i przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych rozpoczęli prace nad przygotowaniem technicznych i prawnych rozwiązań, które mają lepiej chronić polskich obywateli przed tego rodzaju cyberatakami – powiedział podczas konferencji minister Janusz Cieszyński.Phishing to atak, polegający na podszyciu się pod inną osobę, firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych czy płatniczych, zainfekowania sprzętu informatycznego złośliwym oprogramowaniem albo nakłonienia ofiary do podjęcia konkretnych działań. Bardzo powszechnym rodzajem phishingu jest smishing – atak skierowany na telefony komórkowe, poprzez wiadomości tekstowe / SMS.

PKO-BP-bank-polski-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Oszuści masowo wysyłają maile do klientów PKO BP

Przestępcy internetowi nie próżnują i atakują klientów banków. Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy w wysyłanych masowo mailach podszywają się pod tę instytucję. Jak czytamy na stronie banku teść maila sugeruje, że zawiera on „Potwierdzenie operacji” i nakłania do otwarcia załącznika „Potwierdzenie transakcji.xls”. Jego uruchomienie powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że adres nadawcy został zmieniony na [email protected], żeby uwiarygodnić korespondencję.PKO Bank Polski alarmuje, że jeśli otrzymamy maila, którego treść wzbudza podejrzenia, zachowajmy ostrożność. Nie uruchamiajmy zawartych w wiadomości linków, załączników i nie przesyłajmy podejrzanej wiadomości innym osobom. W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości niezwłocznie należy powiadomić bankowy HelpDesk (tel. 022 355 59 99).

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 ING Bank Śląski ostrzega przed oszustami. Jego klienci mogą stracić wszystkie pieniądze

Oszuści nie tylko doskonale podszywają się pod infolinię banku, ale także potrafią wysyłać SMS y, które wyglądają jakby zostały wysłane z banku – ostrzega ING Bank Śląski w komunikacie skierowanym do klientów.

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. Czyli, oszuści znów zaatakowali

Santander Bank Polska znów jest na celowniku oszustów. Instytucja ostrzega swoich klientów, aby nie dali się nabrać i nie klikali w nieznane i podejrzane inki i reklamy. Oszuści wyłudzają dane osobowe, numer telefonu oraz adres e-mail za pomocą reklam wykupionych m.in. na Facebooku oraz Instagramie.Przestępcy wykupili reklamy w mediach społecznościowych, w których zachęcają do inwestycji. Hasło, które możesz zobaczyć to np. „Zarabiaj 10 000 euro z Santanderem na inflacji”. To oszustwo i podszywanie się pod wizerunek naszego banku! Reklamy prowadzą do fałszywej strony, a następnie do formularza.Jak wynika z informacji Santandera dalsza część scenariusza, to „typowy fraud inwestycyjny”. Kiedy wypełnisz formularz, oddzwoni do Ciebie oszust, który podszywa się pod naszego pracownika. Będzie Cię namawiał do przelania środków na wskazane rachunki lub portfele BTC.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:31 Stopień alarmowy ALFA-CRP w całej Polsce. Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Będzie obowiązywał od wtorku 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59 – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że jest to najniższy stopień i dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni.Rządowy serwis przypomina, że w ostatnich dniach Ukraina padła ofiarą cyber przestępców. Był to największy tego typu incydent od kilku lat – swoim zasięgiem objął blisko 70 serwisów rządowych. W wyniku ataku został również odcięty dostęp do platformy Diia, która jest odpowiednikiem polskiej aplikacji mObywatel. Aby zapewnić bezpieczeństwo Polski, rząd podejmuje działania wyprzedzające. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyło się posiedzenie Zespołu Incydentów Krytycznych. Na podstawie wniosków ze spotkania, a także po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie.

policja-komisariat policji-iberion
22.03.2022 09:30 Policja ostrzega. Coraz więcej oszustw phishingowych

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji. Jak podaje policja liczba oszustw tego rodzaju, nieprzerwanie rośnie od 2015 roku, najlepiej ukazują to statystki prowadzone przez zespół CERT Polska. – Ostatnie miesiące były rekordowe pod względem liczby zaobserwowanych prób oszustwa przez e-mail, SMS czy komunikator. Ten wzrost zbiega się z pandemią koronawirusa i związanym z nią ograniczeniem kontaktów osobistych oraz przeniesieniem do internetu wielu codziennych aktywności – wskazano. Większość ataków, z którymi możemy się zetknąć, stanowią proste sztuczki opierające się na powtarzalnych schematach i niewymagające dużych nakładów pracy – ale jest ich na tyle dużo, że należy zachować czujność – czytamy na stronie Policji.

EN 01373502 0001
22.03.2022 09:30 Prezydent podpisał ustawę powołującą Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o policji i niektórych innych ustaw powołującą w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców. Jak czytamy w informacji na stronie kancelarii prezydenta celem ustawy, jest ustanowienie jednolitej w skali kraju jednostki organizacyjnej Policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) i powołanie w tym celu w ramach Policji nowej służby odpowiedzialnej za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz wykrywanie i ściganie sprawców cyberprzestępstw. Ustawa przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa, w okresie 10 lat, środków na utworzenie służby zwalczania cyberprzestępczości w łącznej kwocie 4 mld 430 mln zł, co zapewni unowocześnienie wyposażenia i sprzętu, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwi wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość. Kierowanie nowotworzoną jednostką policji powierzono Komendantowi CBZC, jako organowi podległemu Komendantowi Głównemu policji, który jednocześnie staje się bezpośrednim przełożonym policjantów CBZC. Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Policji, natomiast Zastępców Komendanta CBZC będzie powoływał, spośród oficerów Policji, i odwoływał Komendant Główny Policji na wniosek Komendanta CBZC. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC.

EN 01402696 0099
22.03.2022 09:29 Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Będą podwyżki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa zarobki ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, pracujących w sektorze publicznym. Dostaną oni specjalny dodatek do pensji poinformowała Kancelaria Prezydenta.W ostatni czasie było głośno o podpisach, które Andrzej Duda złożył pod ustawami związanymi z energią i jej cenami. Jednak znacznie ciszej było o ustawie dotyczącej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jej celem jest zwiększenie atrakcyjności pracy w instytucjach publicznych, które odpowiedzialne są za cyberbezpieczeństwo państwa. Ma temu służyć utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego finansowane będą dodatki do wynagrodzeń osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych sektora publicznego, zwane świadczeniem teleinformatycznym.

EN 01491740 0015
22.03.2022 09:28 Powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Jak zapowiadano w lipcu b.r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o policji, co oznacza, że niebawem zostanie powołane CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być służbą ściśle wyspecjalizowaną.Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o Policji, nową jednostką będzie kierować komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, jako organ podległy komendantowi głównemu Policji.Komendanta CBZC będzie powoływał (spośród oficerów Policji) i odwoływał minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC będzie posiadał również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednostką jednolitą w skali kraju, z siedzibą w Warszawie. W procesie naboru do służby zwalczania cyberprzestępczości pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Funkcjonariuszom CBZC będzie przysługiwać w pełni możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających z ustawy o Policji.

Hakerzy atakują telemedycynę
22.03.2022 09:28 Przestępcy atakują służbę zdrowia. Teleporada jest na celowniku hakerów

Pandemia wpłynęła na znaczny wzrost potrzeby korzystania ze środków cyfrowych, co przełożyło się na wzrost zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Zagrożona jest również telemedycyna. Stale wzrasta zagrożenie atakami hakerskimi, ostatnie kilkanaście miesięcy to swoisty „rozkwit” działalności cyberprzestępców. Według danych gromadzonych przez Check Point liczba ataków na służbę zdrowia wzrosła we wrześniu o 55 proc., porównując rok do roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że co tydzień przestępcy atakują sektor zdrowia średnio 752 razy.Przestępcy wykorzystują każdą okazję i ostatnimi czasy coraz częściej atakują właśnie służbę zdrowia i pacjentów, co może być szczególnie groźne. Przykładowo, w lipcu hakerzy zablokowali dostęp do danych klinicznych szpitala w Bukareszcie, w sierpniu zdezorganizowali na kilka godzin szczepienia przeciw COVID-19 we włoskim regionie Lacjum, a wiosną zaatakowali ransomware publiczną służbę zdrowia w Irlandii, przez co odwołano część zaplanowanych porad lekarskich. Te zdarzenia mogą mieć tragiczny finał, jak atak na centrum kliniczne w Duesseldorfie w zeszłym roku, który doprowadził do śmierci pacjentki, ponieważ wskutek blokady systemów nie otrzymała na czas pomocy.– Spadku liczby i częstotliwości cyberataków na szpitale, przychodnie czy firmy zajmujące się ochroną zdrowia, nie należy się spodziewać. Współczesne technologie pozwalają przestępcom w szybki i prosty sposób podszyć się np. pod pracownika rejestracji POZ i wyłudzić od nas wrażliwe informacje lub pod przedstawiciela NFZ, żeby zaatakować placówkę medyczną. Tego typu ataki nasiliły się wraz z upowszechnieniem teleporad. Drugim powodem zainteresowania przestępców branżą zdrowotną jest fakt, że atakując „na telemedycynę” lub placówki medyczne, przestępcy otrzymują dostęp do wielu poufnych danych jednocześnie – zauważa Michał Bukontt, Dyrektor Sprzedaży w Sprint S.A., ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

telefon-wiadomość-oszuści-SMS-smartfon-iberion
22.03.2022 09:27 Klienci PKO BP znów zaatakowani przez oszustów

Do klientów banku PKO BP są rozsyłane emaile zawierające wirusa. Cyberprzestępcy atakują banki coraz częściej. I mimo wielu zabezpieczeń, nadal mogą przejąć nasze pieniądze.PKO BP poinformowało, że jeśli otrzymamy maila o tytule "Potwierdzenie_20.10.2021 r." to jest oszustwo, a załącznik zawiera szkodliwe oprogramowanie.– E-mail przypomina wiadomość z banku, ze skrzynki „Polisy SME” i zawiera podziękowanie za przesłanie dokumentów oraz załącznik „Potwierdzenie.rar”. Załącznik to szkodliwe oprogramowanie. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem – poinformował PKO Bank Polski w komunikacie prasowym.Przestępcy wysyłają fałszywe e-maile, w których podszywają się pod instytucję. Tytuł wiadomości brzmi "Potwierdzenie_20.10.2021 r.". W jej załączniku jest plik, który rzekomo ma być dowodem podpisania dokumentów, jednak w rzeczywistości zawiera złośliwe oprogramowanie. Za pomocą wysłanego linku wirtualni przestępcy mogą przejąć kontrolę nad rachunkiem bankowym klienta.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Rulony banknotow o nominale 50 zl 100 zl i 200 zl
22.03.2022 09:23 Cyberbezpieczeństwo ważne jak nigdy. Pracodawcy nie szczędzą pieniędzy

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejszym punktem na mapie funkcjonowania przedsiębiorstw. Pracodawcy oferują horrendalne stawki specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa. Niestety, tych na rynku wciąż jest za mało.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie wymagania stawiane są przed kandydatamiNa jakie pensje mogą liczyć

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. 11.08.2019. n/z Rozmowa na ulicy przez telefon komorkowy.
22.03.2022 09:23 Kobieta dała się nabrać przez telefon. Straciła 100 tys. zł

52-letnia mieszkanka powiatu strzeleckiego padła ofiarą perfidnego oszustwa. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i przekonał ją, że na jej konto ktoś próbuje się włamać. Niestety, kobieta uwierzyła oszustowi i przekazała mu dane do bankowości elektronicznej. Konsekwencje okazały się tragiczne - przestępca wziął na jej dane kredyt i dokonywał różnych transakcji za pomocą danych z karty. Kobieta straciła ponad 100 tys. zł. Policja ostrzega i uczula, by nigdy nie przekazywać przez telefon danych bankowych i osobowych.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie straty poniosła kobietaCzego nie należy robić w trakcie telefonicznej rozmowyCo powinniśmy zrobić, jeśli padniemy ofiarą oszustwa

Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie
22.03.2022 09:22 Bitdefender bije na alarm. Użytkownicy Androida znów w niebezpieczeństwie

Eksperci Bitdefendera biją na alarm po tym jak wykryli pięć nowych złośliwych aplikacji na Androida. Podszywają się one pod znane marki. Z tego artykułu dowiesz się:Eksperci Bitdefendera wykryli nowe złośliwe aplikacje na AndroidaPod jakie marki się one podszywająCo grozi użytkownikom

Pixabay/radoslawczarnecki0
22.03.2022 09:17 Poczta Polska przechodzi rewolucję. Wzięła się za współpracę z MON

Poczta Polska reaguje na zmieniające się warunki. Z uwagi rozwój digitalizacji i pojawienie się nowych kategorii zagrożeń operator zamierza skupić się na obronie cyberprzestrzeni. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.Z tego artykułu dowiesz się:Na czym ma polegać współpraca podmiotówKto ma realizować zadania z porozumienia Dlaczego Poczta Polska angażuje się w ten projekt

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Nie ładuj telefonu na lotnisku! Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa mówi jak się pilnować w sezonie wakacyjnym

Zbliża się sezon wakacyjny, a więc okres naszej wzmożonej obecności na lotniskach. Dostępność połączeń lotniczych, z jakiej możemy obecnie korzystać jest również niestety niemałą pożywka dla złodziei. Do tej pory byliśmy najczęściej ostrzegani o tym, aby nie zostawiać walizek bez opieki, bo może je ktoś ukraść, bo obsługa lotniska uzna je za materiał wybuchowy i przekaże do utylizacji, za którą to jeszcze my zapłacimy.Od niedawna na lotniskach, ale też np w galeriach handlowych czeka na nas jeszcze inne zagrożenie. Hakerzy coraz częściej czyhają bowiem na nasze dane osobowe zawarte w telefonach czy tabletach. Raport IBM X-Force z 2019 r. pokazuje wyraźnie, że branża transportowa była drugim najczęściej atakowanym sektorem w 2018 r. przez hakerów.Zagrożenie na jakie możemy się narazić po podłączeniu do do portu USB w miejscu publicznym opisał Caleb Barlow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, w wywiadzie udzielonym magazynowi Forbes. Barlow użył dosyć mocnych słów i osobom mniej zaznajomionym z technologią i cyberbezpieczeństwem wytłumaczył, że podłączenie się do publicznego portu USB jest jak znalezienie na skraju drogi szczoteczki do zębów i włożenie jej do ust.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Amerykanie biorą na cel Chomikuj.pl. Mają dość łamania praw autorskich

Właściciele serwisu interentowego chomikuj.pl mogą mieć niebawem nielada problemy. Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego ma dość łamania praw autorskich i chce dogłębnie przyjrzeć się tej stronie, jak donosi „Puls Biznesu”.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:13 95% cyberataków przez e-mail. Firmy coraz gorzej chronione

E-mail to już podstawowa forma komunikacji na szczeblu urzędowym i biznesowym. Za pośrednictwem tego narzędzia wysyłanych dziennie jest niezliczona liczba informacji pomiędzy firmami czy osobami fizycznymi. Nie bez powodu więc cyberprzestępcy wzięli się za ataki przeprowadzane właśnie przez e-maile.O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cyberatak poprzez e-mail, zdają sobie sprawę szefowie działów bezpieczeństwa informacji z różnorakich firm, którzy wzięli udział w badaniu CISO Benchmark Study. Z badania wynika, że liczba niechacianych wiadomości, zaliczanych jako "spam", rośnie, a obecnie już 92,4% przypadków ataków typu malware przeprowadzanych jest przez e-mail. E-mailem posiłkuje się także 96% ataków phishingowych.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:09 Polska zagrożona atakiem hakerów. Szczególnie z jednego kraju

Internet jest coraz bardziej narażony na ataki hakerów. Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów i możliwości na szkodzenie użytkownikom Internetu. Narażeni są nie tylko prywatni użytkownicy, ale też całe państwa.