Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > UOKiK bada rynek gier wideo. Steam i PlayStation Store pod lupą
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 14.05.2024 09:14

UOKiK bada rynek gier wideo. Steam i PlayStation Store pod lupą

sprzęt gamingowy
Fot. 1 Freepik, Fot. 2 Marek BAZAK/East News

UOKiK rozpoczyna postępowania wyjaśniające dotyczące potencjalnych praktyk antykonkurencyjnych na rynku cyfrowej dystrybucji gier wideo. Na celowniku znalazły się największe platformy, takie jak Steam i PlayStation Store. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, firmom grożą wysokie grzywny.

Kontrola na rynku cyfrowym

Prezes UOKiK, Tomasz Chrósty, ogłosił wszczęcie postępowań wyjaśniających dotyczących rynku cyfrowej dystrybucji gier wideo. Celem jest zbadanie działań platform takich jak Steam i PlayStation Store, które mogą stosować praktyki ograniczające konkurencję. W ramach kontroli, UOKiK odwiedził siedzibę Sony oraz dwóch twórców i wydawców gier w Polsce.

"Władca Pierścieni" z nowym filmem. Peter Jackson producentem Disney+ ogłasza koniec współdzielenia kont. Kiedy to nastąpi?

Potencjalne naruszenia prawa

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje, czy na rynku mogło dojść do zawyżania cen, nadużywania dominującej pozycji oraz innych praktyk szkodzących konkurencji. Prezes Chrósty podkreśla, że rynek cyfrowej dystrybucji gier dynamicznie się rozwija, wypierając tradycyjną sprzedaż. Gracze coraz częściej wybierają cyfrowe kopie gier, co zwiększa znaczenie uczciwej konkurencji na tym rynku.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd zawalczy z fast fashion. Na celowniku Temu i Shein

Możliwe konsekwencje

Postępowanie UOKiK jest na razie prowadzone ogólnie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Jednak w razie wykrycia nieprawidłowości, mogą zostać nałożone surowe kary finansowe. Przedsiębiorstwom grozi grzywna do 10% obrotu, a menedżerom odpowiedzialnym za niedozwolone porozumienia do 2 mln zł. Obecnie trwa analiza zebranych dowodów, a dalsze kroki zależą od wyników postępowania.

UOKiK intensyfikuje swoje działania na rynku cyfrowej dystrybucji gier wideo, sprawdzając, czy największe platformy, takie jak Steam i PlayStation Store, stosują praktyki ograniczające konkurencję. W przypadku wykrycia naruszeń, mogą zostać nałożone wysokie grzywny na firmy i ich menedżerów.