Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Uważaj na te powerbanki. Mogą spowodować pożar
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.06.2024 20:30

Uważaj na te powerbanki. Mogą spowodować pożar

powerbank
Fot. Unsplash/Markus Winkler

Firma Anker poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży niektórych ze sprzedawanych przez nią powerbanków. Sytuacja jest poważna - urządzenia mogą stwarzać poważne zagrożenie, a awaria może nawet doprowadzić do pożaru. 

Wadliwe powerbanki Anker

Serwis telepolis.pl informuje, że Anker zidentyfikował wadę w powerbankach 321 Power Bank z serii PowerCore 5K. Numer identyfikacyjny wadliwej serii to A1112.

Modele, które trafiły do sprzedaży od marca 2023 i nowsze mają wadę konstrukcyjną, która w skrajnych przypadkach może poskutkować zapłonem. Należy jak najszybciej zaprzestać ich eksploatacji.

Oszczędzanie energii w domu. Praktyczne sposoby i mity

Powerbank może spowodować pożar

Powerbanki 321 Power Bank Ankera można zakupić także w Polsce. Są to urządzenia o pojemności 5200 mAh z dwoma gniazdami. Mowa więc o urządzeniu relatywnie niewielkim, niemniej nie należy przez to bagatelizować zagrożenia.

Zobacz: Ładowanie smartfona w etui? Eksperci przestrzegają, to może być duży błąd

W powerbanku znajdziemy standardowe ogniwo litowo-jonowe. Należy pamiętać, że lit podczas spalania sam wydziela tlen, co podsyca ogień i utrudnia ugaszenie. To dlatego tak trudno jest ugasić m.in. płonące samochody elektryczne - ogniwo w miarę spalania samo zasila proces.

Co należy zrobić z wadliwym powerbankiem?

Wszyscy posiadacze wadliwych urządzeń proszeni są przez producenta o utylizacje zgodnie z lokalnymi regulacjami. W Polsce należy tego dokonać w  PSZOK-u. Ponadto na anker.com znaleźć można formularz, dzięki któremu nabywcy wadliwego sprzętu mogą otrzymać inny, pozbawiony wad konstrukcyjnych powerbank.