Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zmiany w e-PIT, dodano nową funkcjonalność. Duże ułatwienie dla wielu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 04.02.2024 20:22

Zmiany w e-PIT, dodano nową funkcjonalność. Duże ułatwienie dla wielu

dokumenty
East News/Marek Bazak

Jak zawsze na początku roku pojawia się kłopotliwa kwestia złożenia deklaracji podatkowej. Często towarzyszą jej obawy w związku ze zbliżającym się terminem i karami za jego przekroczenie, a także ewentualnymi błędami. W tym roku wiele osób będzie mogło odetchnąć z ulgą. Nadchodzą zmiany w e-PIT, które ułatwią złożenie deklaracji.

Kiedy rozliczyć PIT za 2023 rok?

Do złożenia deklaracji podatkowej obowiązek ma każdy, niezależnie od sposobu uzyskania przychodu. Możemy to zrobić już od 15 lutego do 30 kwietnia — o tym terminie warto pamiętać szczególnie ze względu na możliwe kary, które w przypadku niezłożenia deklaracji nałoży na nas Urząd Skarbowy.

W ostatnim czasie wprowadzono jednak wiele rozwiązań, które ułatwią nam cały proces. Jednym z nich będą dostępne od 15 lutego wypełnione już deklaracje w e-Urzędzie Skarbowym: PIT-37. PIT-38 i PIT-28. Wprowadzone w nich dane wciąż można edytować, dlatego nie ma powodów do obaw — podatnik wciąż może samodzielnie wprowadzić zmiany w ulgach podatkowych czy wskazać instytucję, którą chce wesprzeć 1,5% podatku.

Na rozliczenie PIT Urząd Skarbowy ma 45 dni.

Ważne dofinansowanie dla rodziców, bez względu na dochód. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Rozliczenie PIT nigdy nie było takie proste

Dla wielu osób najwygodniejszym sposobem na rozliczenie PIT będzie z pewnością aplikacja mobilna. Żeby skorzystać z tego rozwiązania wystarczy zalogować się do aplikacji e-PIT, wykorzystując profil zaufany, aplikację mObywatel lub wprowadzając swoje dane osobowe.

W aplikacji znajdziemy już wypełnione formularze, które w razie potrzeby będziemy mogli poddać edycji, a następnie wysłać do Urzędu Skarbowego. To rozwiązanie zmniejsza również prawdopodobieństwo otrzymania kary — jeśli sami nie wyślemy PIT-u, system zrobi to za nas 30 kwietnia. Zwlekanie do ostatniej chwili spowoduje jednak wydłużony czas oczekiwania na zwrot podatku.
 

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców

Złożenie deklaracji podatkowej było do tej pory trudniejsze dla przedsiębiorców, którzy przez cały proces wypełnienia PIT musieli przebrnąć samodzielnie. W tym roku czeka ich jednak miłe zaskoczenie. Co ważne, aplikacja nie będzie miała możliwości automatycznej wysyłki formularzy PIT-36, PIT-36L ani PIT-28 dla przedsiębiorców, jednak poza koniecznością pamiętania o terminie, który również w tym przypadku upływa 30 kwietnia, wiele rzeczy stanie się łatwiejszych,

Przede wszystkim, tak samo jak w przypadku wcześniej wymienionych deklaracji, również te dla przedsiębiorców będą już czekały w aplikacji e-PIT wypełnione — przedsiębiorca nie będzie już musiał samodzielnie wpisywać numeru rachunku bankowego, na który ma zostać zwrócona nadpłata, informacji o ulgach i odliczeniach, ani o wpłatach zaliczek na ryczałt. Sporą część roboty będą więc mieli z głowy.

źródło: interiaBIZNES
 

Tagi: Aplikacje