Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wojsko będzie miało nowe smartfony. Pójdzie na to gigantyczna kwota
Paula Drechsler
Paula Drechsler 24.10.2023 13:27

Wojsko będzie miało nowe smartfony. Pójdzie na to gigantyczna kwota

smartfony
Arkadiusz Ziolek/East News

Otwarte zostały oferty w przetargu na dostawę urządzeń mobilnych dla wojska. Chodzi o zamówienie tysięcy smartfonów oraz setek tabletów. Kwota przeznaczona na realizację tego zamówienia jest gigantyczna.

Smartfony i tablety dla wojska - jakie wymagania?

Na portalu crn.pl pojawiły się doniesienia o otwarciu ofert przetargowych na sprzęty dla Wojska Polskiego - chodzi o smartfony oraz tablety. Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych chce zamówić 4 tysiące smartfonów oraz 200 tabletów. Chodzi o zlecenie na bardzo dużą sumę. Warunków jest kilka.

Żołnierze mają dostać odpowiednio określone w wytycznych urządzenia. W skład 4 tysięcy zamawianych smartfonów ma wejść 600 sztuk co najmniej 4-calowych modeli z Androidem, 2,3 sztuk minimum 5,2-calowych smartfonów z Androidem, tysiąc egzemplarzy 5,8-calowych urządzeń z Androidem, 40 sztuk 5,5-calowych iPhone'ów z CPU A15 - do tego mają być zaproponowane różne modele. W przypadku tabletów armia zamawia iPady z ekranem minimum Full HD o przekątnej od 8 do 8,5 cala, wymienia crn.pl.

Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych jest, jak podają w opisie na swojej witrynie, “jednostką organizacyjną resortu obrony narodowej przeznaczoną do zapewnienia wymaganych zasobów i usług na potrzeby bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, rozwoju i utrzymania systemów teleinformatycznych, w tym pozyskiwania sprzętu i usług, dla których gestorem jest Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz realizacji inwestycji i remontów w zakresie budowy infrastruktury informatyki i telekomunikacji”.​

Niebywałe, co robił ten taksówkarz, to przechodzi ludzkie pojęcie. Nagranie ma miliony wyświetleń

Kwota zamówienia opiewa na 12 milionów

“Telefon ma mieć zapewnione wsparcie analogiczne lub równoważne, jak w zastosowaniu rozwiązań typu Zero Touch Configuration, czyli Knox Mobile Enrollment dla platformy Samsung, lub Zero Touch Deployment dla platformy bazującej na SO Android”, podał portal crn.pl. Natomiast kryteria wyboru w kwestii obydwu rodzajów urządzeń to cena, oraz dodatkowo w przypadku smartfonów parametry jakościowe oferowanych urządzeń, takich jak data premiery, pamięć, etc., a w przypadku tabletów dodatkowo pula urządzeń dodatkowych - telefonów w cenie 0,10 zł netto. 

Jak podaje wspomniane źródło, na zakup telefonów komórkowych przewidziano kwotę na realizację w wysokości 10 766 351,24 zł brutto. Natomiast do nabycia tabletów ma być przeznaczona kwota na realizację w wysokości 1 293 275,20 zł brutto. 

Zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia w sumie 12 mln zł (12 059 626,44 zł brutto).

Oferty złożyło kilka firm

Według danych przekazanych przez crn.pl wykonawca zobowiązany jest do realizacji przedmiotu zamówienia w terminie do 8 tygodni od zawarcia umowy poprzez dostarczenie sprzętu do magazynu CZCSZ w Warszawie. Poza tym wykonawca zobowiązuje się udzielić gwarancji na telefony i tablety na minimum 24 miesiące, a akcesoria minimum 12 miesięcy. Baterie ma objąć gwarancja minimum 6 miesięcy.

Oferty na smartfony złożyły trzy firmy, to jest Bechtle direct Polska Sp. z o. o, która przedstawiła również propozycję dotyczącą tabletów; MBA System Sp. z o. o, oraz Orange Polska, które również przedstawiło ofertę na tablety. Ponadto propozycję udziału w przetargu odnośnie do tabletów złożyła jeszcze firma Jupiter Integration Sp. z o.o.