Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zmiany w TVP, decyzja już zapadła. Jest konkretny powód
Paula Drechsler
Paula Drechsler 30.09.2023 20:41

Zmiany w TVP, decyzja już zapadła. Jest konkretny powód

telewizor
domena publiczna

Widzowie Telewizji Polskiej mogą się zdziwić, ponieważ stacja zdecydowała się na wprowadzenie konkretnych zmian. Zgodnie z ustaleniami mediów, powodem takiego kroku nadawcy są zbliżające się wybory.

Zmiany w TVP

Choć jak wynika z wielu badań i raportów, od kilku lat Telewizja Polska zajmuje miejsce wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju, to cały czas ma rzeszę odbiorców, a także wpływa na wybory i decyzje sporego grona oglądających. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS, który przytaczają Wirtualne Media, działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc.

W sondażu Ipsos z marca br. 69 proc. Polaków uznało, że "Wiadomości" TVP nie prezentują prawdy o wydarzeniach w kraju. Jako najbardziej wiarygodny program ocenili zwolennicy PiS, osoby w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym, podsumowuje wspomniane wyżej źródło. To nie koniec badań wskazujących na negatywny odbiór tej spółki Skarbu Państwa. W analizie przeprowadzonej na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej (za było 28 proc.). TVP według Wirtualnych mediów wypadała ponadto najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe. 

Po niedawnych doniesieniach o tym, że tysiące Polaków mogą stracić dostęp do TVP, teraz w sieci znów zawrzało ze względu na podanie przez nadawcę informacji o istotnych zmianach. 

Darmowa telewizja po polsku. Kanałów jest sporo, nie potrzebujesz do tego anteny Lista kodów do Netflixa. Tak odblokujesz wszystkie filmy i seriale

Format budzi kontrowersje

Modyfikacje mają objąć ramówkę, a media wskazują na zabieg podyktowany zbliżającym się głosowaniem. Powodem zmian jest bowiem wzbudzający kontrowersje program “Jak oni kłamią” i potrzeba dostarczenia go szerszemu gronu odbiorców. Projekt zadebiutował na antenie TVP Info na początku lipca br. W ramach prezentowanych treści widzowie otrzymują rzekome dowody przeciwko działalności telewizji TVN. 

Twórcy pomysłu zaznaczyli, że będą "prostować kłamstwa i niedopowiedzenia, manipulacje TVN". Teraz “Jak oni kłamią” będzie pokazywane nie tylko w TVP Info, ale również w TVP1, gdzie zastąpi magazyn reporterski "Alarm!”

Jak zwraca uwagę teleshow.wp.pl, stacja podjęła decyzję tuż przed wyborami, a w modyfikacjach ramówki chodzi o to, aby “Jak oni kłamią” dotarło do jak największej liczby widzów, co może wpłynąć na ich decyzje. Plejada.pl podkreśla, że “format budzi kontrowersje”, a do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiło już kilka skarg na ten program. Jak zaznacza teleshow.wp.pl, “Jak oni kłamią” bezpośrednio atakuje dziennikarzy stacji TVN. Są oni przezywani m.in. "szamanami z Wiertniczej", bądź “błękitnymi operatorami tłoczni z Wiertniczej”, wyjaśnia wspomniany serwis.

"Jak oni kłamią" dla szerszej widowni

W kwestii skarg okazało się, że są one kierowane bezpośrednio przez widzów, którzy uznali praktyki stacji za naganne. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, poinformowała Wirtualne Media, że "wszystkie te skargi są od osób indywidualnych". 

- Dwie z nich nie dotyczą treści audycji: są to skargi na przekaz autopromocyjny (czyli reklamowanie audycji "Jak oni kłamią" w programie TVP Info oraz w "Wiadomościach"). Dwie kolejne skargi, także indywidualne, podnoszą zarzuty rzekomej mowy nienawiści wobec opozycji i stronniczości. W przypadku wpłynięcia skarg KRRiT podejmuje rutynowe działania, a więc występuje do nadawcy o materiał emisyjny i o odniesienie się do postawionych w skargach zarzutów" – powiedziała rzeczniczka KRRiT.

Program “Jak oni kłamią” emitowany na łamach TVP1 będzie można oglądać o godzinie 20:15, tuż po głównym wydaniu "Wiadomości", prognozie pogody i serwisie sportowym. Jeśli chodzi o "Alarm", którego godzina dotychczasowej emisji zostanie teraz zajęta przez kontrowersyjny program, to nie znika on z anteny. Magazyn będzie po prostu przesunięty. Będzie go można oglądać o godzinie 6:45 rano, a w sobotę o 20:15.