Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Abonament RTV po zmianach. Wiadomo, kto nie zapłaci
Fot. Pixabay/Renate Köppel

Abonament RTV po zmianach. Wiadomo, kto nie zapłaci

8 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Mimo że dyskusja na temat zmian w modelu finansowania mediów publicznych toczy się od wielu miesięcy, to wciąż poruszamy się w raczej w sferze pomysłów i koncepcji, niż konkretnych projektów ustaw. Wiele wskazuje na to, że zamiast abonamentu RTV zostanie wprowadzona opłata audiowizualna. Dziś wiemy już o niej więcej.

Abonament czy opłata audiowizualna

Zarówno szef sejmowej Komisji Kultury, Bogdan Zdrojewski, jak i Jan Nowak, były szef TVP, który opracował własną propozycję, skłaniają się ku zastąpieniu abonamentu RTV opłatą audiowizualną. Jej wysokość wynosiłaby od 8 do 9 zł , jednak najważniejszą zmianę stanowiłoby to, że pobierana byłaby wraz z PIT-em lub CIT-em.

Choć abonament ma zostać zastąpiony opłatą już 1 stycznia 2025 roku, to nadal bez odpowiedzi pozostaje wiele pytań. Na przykład to, które w interpelacji ministra kultury zadała Anna Mucha, posłanka Polski 2050. Zwróciła ona uwagę, że bez względu na to, czy abonament zostanie zniesiony, czy nie, otwarte pozostaje o to, czy rząd planuje zmiany w liście zwolnionych z obowiązku jego uiszczania .

Masz radio w samochodzie? Ta opłata cię nie ominie

Rząd nie planuje zmian w zwolnieniach

Jak informuje Fakt, Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w resorcie, zaprzeczył, aby rząd planował jakiekolwiek zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Można się więc spodziewać, że tak będzie również, gdy opracowywana będzie opłata audiowizualna.

W chwili obecnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych - przekazał.

Jednocześnie Wybraniec potwierdza, że projektowana jest gruntowna reforma mediów publicznych , która pozwoliłaby dostosować polskie prawodawstwo do europejskich standardów. Aktualnie trwać mają prace analityczne, jednak szczegóły nie zostały podane do informacji publicznej.

Zwolnieni z abonamentu

Przypomnijmy, że aktualnie z obowiązku opłacania abonamentu RTV są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Aby być zwolnionym z opłat, należy przedstawić w placówce Poczty Polskiej dokument potwierdzający uprawnienia wraz z odpowiednim oświadczeniem.

Źródło: fakt.pl

Nowe sposoby pobierania opłat za abonament RTV. Mają uniemożliwić unikanie płacenia
Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego każdy zapłaci ponad 100 zł
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech