Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Jak rozpoznać oszustów podszywających się pod znajomych? Jest prosty sposób
Irmina Jach
Irmina Jach 10.12.2023 17:21

Jak rozpoznać oszustów podszywających się pod znajomych? Jest prosty sposób

Tablet Facebook
East News/VOISIN/PHANIE

Oszustwa internetowe każdego dnia zbierają ogromne żniwo, szczególnie wśród osób starszych i posiadających niewielką wiedzę na temat sposobów działania cyberprzestępców. Przestępcy nierzadko podszywają się pod znajomych ofiary, czym usypiają jej czujność. Jak chronić się przed wyłudzeniami i innymi niebezpieczeństwami? Podpowiadamy.

Cyberprzestępcy stosują coraz wymyślniejsze metody

Sposoby oszustów są coraz bardziej wymyślne, podobnie jak metody „łowienia” ofiar w sieci. […] Apelujemy, aby w kontaktach z osobami nieznajomymi zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym stosować zasadę ograniczonego zaufania — czytamy na stronach internetowych Polskiej Policji.

Niemal każdego dnia w mediach pojawiają się wiadomości na temat przestępstw internetowych. Oszuści wymyślają coraz to nowsze metody, by okradać internautów. Naiwność może słono kosztować, o czym przekonało się już wiele osób.

Rewolucja w branży pogrzebowej. Porozmawiasz ze zmarłym krewnym

Zachowaj szczególną czujność w sieci

Jednym z największych zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę w mediach społecznościowych, są znajomi i obserwatorzy, którzy nie są tymi, za których się podają. Oszuści często wykorzystują profile zarejestrowane i zarządzane przez zautomatyzowane boty do spamowania użytkowników clickbaitowymi oszustwami, fałszywymi propozycjami matrymonialnymi, nienaturalnie korzystnymi ofertami handlowymi czy aplikacjami typu: „Sprawdź, kto oglądał twój profil”. Kliknięcie w zawarty w nich link może skutkować pobraniem złośliwego oprogramowania lub dobrowolnym przekazaniem danych osobowych — ostrzega Kamil Sadkowski, analityk laboratorium  ESET.

Żeby móc skutecznie chronić się przed cyberprzestępstwami, należy zachować wzmożoną czujność i zawsze sprawdzać, czy mamy do czynienia z osobami, do których należą zdjęcia opublikowane na profilach w mediach społecznościowych. Nie należy przyjmować do znajomych osób, których nie znamy. Podejrzane strony warto zgłaszać administratorom serwisu.

Jak rozpoznać internetowe oszustwo?

Jak sprawdzić, czy dane konto naprawdę należy do osoby, którą znamy? Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim nietypowe opisy, biogramy i wpisy zawierające liczne błędy. Jeśli podejrzewamy, że ktoś podszywa się pod osoby nam bliskie, skontaktujmy się z nimi, wysyłając SMS lub wykonując połączenie telefoniczne. Fałszywe konta często zostawiają pod postami komentarze niezwiązane z ich treścią, a na ich profilach pojawia się tylko kilka wpisów.

Gdy dopiero kogoś poznajesz, sprawdź jego tożsamość, korzystając z wyszukiwarki obrazów. Należy unikać klikania w podejrzane linki, szczególnie zawierające sensacyjną, clickbaitową treść. Nie wierzmy w szybki zarobek i rewolucyjne metody na wzbogacenie się. Zaalarmować powinny także wyjątkowo korzystne przeceny i darmowe prezenty. 

Źródło: Techsetter