Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Lepiej szybko zaktualizuj WinRar. Właśnie wykryto lukę w zabezpieczeniach, eksperci ostrzegają
Paula Drechsler
Paula Drechsler 19.10.2023 09:05

Lepiej szybko zaktualizuj WinRar. Właśnie wykryto lukę w zabezpieczeniach, eksperci ostrzegają

komputer
iberion

Popularny program, z którego korzysta ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie, ma istotny błąd w oprogramowaniu, który namiętnie wykorzystują hakerzy. Jak podkreślają eksperci, trzeba jak najszybciej zaktualizować program. I należy zrobić to ręcznie.

Popularny program na celowniku hakerów

Na blogu Google pojawiła się bardzo istotna informacja na temat jednego z najpopularniejszych programów, który jest powszechnie używany zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w biurach. Jak donosi blog.google w ostatnich tygodniach eksperci z Google Threat Analysis Group (TAG) zaobserwowali wiele grup hakerów, którzy wykorzystują lukę bezpieczeństwa CVE-2023-38831.

Jak informuje Google, cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać ten błąd w oprogramowaniu już na początku 2023 r. Wówczas specjaliści ds. bezpieczeństwa nie mieli jeszcze świadomości, że luka istnieje. Teraz doradzają, jak sobie poradzić z tym problemem i zabezpieczyć komputer i smartfon przed atakami. Trzeba zrobić tylko jedną rzecz i można na powrót cieszyć się spokojem, że poprzez ten program żaden haker się nie wślizgnie do naszego komputera lub smartfona.

Na nocnym niebie niedługo pojawi się wyjątkowe widowisko. Kiedy wypatrywać Orionidów? Do Map Google trafiła wyczekiwana opcja. W końcu można to sprawdzić jednym kliknięciem

Google ostrzega - zaktualizuj WinRaR

WinRAR to bardzo popularne i wydajne narzędzie do wyodrębniania archiwów, które może otwierać wszystkie popularne formaty plików. WinRAR jest powszechnie używany, bo ten mały niepozorny program potrafi wiele, a do tego dostępny w ponad 50 językach, zarówno w wersji 32-bitowej, jak i 64-bitowej, oraz jest kompatybilny z kilkoma systemami operacyjnymi. W dodatku jak podkreślają twórcy, jest to jedyne oprogramowanie do kompresji, które może współpracować z Unicode.

Jak podkreśla blog.google, trzeba koniecznie zaktualizować program, aby mieć pewność, że hakerzy nie dostaną się do naszych urządzeń. W przeciwnym wypadku ryzykujemy zainfekowaniem sprzętów groźnym oprogramowaniem, które może narażać na utratę kontroli nad urządzeniem oraz wykradaniem pieniędzy.

Bezpieczną wersję WinRaRa trzeba pobrać ręcznie

Luka bezpieczeństwa w WinRarze pozwala oszustom wprowadzić na atakowane urządzenie dowolne szkodliwe oprogramowanie, a więc warto jak najszybciej dokonać aktualizacji. Trzeba to zrobić samodzielnie, wchodząc na stronę WinRaR - www.winrar.pl/winrar/pobierz i pobierając najnowszą wersję programu - jest to wydanie oznaczone numerem 6.24. Jak podkreśla spidersweb.pl, najnowsza wersja programu jest wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia.

- Aby zapewnić ochronę, nalegamy, aby organizacje i użytkownicy stale aktualizowali oprogramowanie i instalowali aktualizacje zabezpieczeń, gdy tylko staną się dostępne. Po załataniu luki szkodliwi przestępcy będą w dalszym ciągu polegać na n-dayach i wykorzystywać na swoją korzyść powolne tempo łatania. Zalecamy także korzystanie z Bezpiecznego przeglądania Google i Gmaila, które blokują pliki zawierające exploit - informuje Google.